Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

А.С.
/ 19.06.2024 / 14:44

Кортизолот, кој често се нарекува „хормон на стрес“, игра клучна улога во одговорот на телото на стрес.

Зголеменото ниво на кортизол, особено ако е хронично, може да доведе до зголемување на маснотиите на стомакот бидејќи хормонот промовира складирање на маснотии во пределот на стомакот.

Овој тип на маснотии не е само козметички проблем, туку и фактор на ризик за разни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања и дијабетес.

Д-р Шломо Видер тврди дека одредени суплементи помагаат да се намали нивото на кортизол и, како резултат на тоа, се намалуваат мастите на стомакот.

Магнезиум

Магнезиумот ја зголемува чувствителноста на инсулин, што помага да се регулира нивото на шеќер во крвта. Подобрата контрола на шеќерот во крвта може да ја намали акумулацијата на маснотии, особено во пределот на стомакот. Магнезиумот, исто така, влијае на производството и функцијата на невротрансмитерите, како што е серотонин, кој промовира релаксација и може да го намали нивото на стрес. Пониските нивоа на стрес обично резултираат со намалено производство на кортизол.

„Магнезиумот поддржува повеќе од 300 биохемиски реакции во телото. Тој е клучен за регулирање на одговорот на стресот и може да го намали нивото на кортизол. Клиничкото искуство покажува дека пациентите кои одржуваат соодветно ниво на магнезиум пријавуваат подобар сон и помалку стрес, што индиректно помага во намалување на стомачните масти“, вели д-р Видер за SheFinds.

Омега-3 масни киселини

Омега-3 масните киселини имаат силно антиинфламаторно дејство.

Хроничното воспаление е поврзано со зголемено производство на кортизол, така што намалувањето на воспалението може да помогне во намалувањето на нивото на кортизол.

„Присутни во рибиното масло, омега-3 масните киселини се борат против воспалението и го намалуваат нивото на кортизол. Пациентите често пријавуваат намалени стомачни масти и подобрено метаболичко здравје со редовен внес на омега-3 масни киселини, што е поддржано од студии кои ја покажуваат нивната ефикасност против таложењето масти предизвикано од стрес“, заклучи докторот.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фит

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе