Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Повремената сува уста кај луѓето не е нужно знак на тревога, но ако ви се случува често, тоа може да биде знак за сериозни здравствени состојби.

Стоматологот Азад Ејрумлу истакнува дека сувата уста и лошото орално здравје можат да бидат знак за болести како што се дијабетес, зголемен ризик од мозочен удар или дури и инфекција со ХИВ.

„Сува уста може да биде знак дека нешто не е во ред на друго место во телото. Ова може да се манифестира со симптоми како што се лепливо чувство во устата, суво или болно грло, тешкотии при џвакање или голтање или дури и лош здив. Одредени медицински состојби како што се мозочниот удар, дијабетесот или Алцхајмеровата болест може да се видат на овој начин, а овие симптоми може да бидат и показател за автоимуно нарушување како што е ХИВ или Сјогренов синдром“, рече тој.

Тој додаде дека стоматолозите не се грижат само за вашето орално здравје, туку бараат и други здравствени проблеми.

„Од витално значење е да се грижите за сопственото здравје и ако забележите постојани симптоми на сува уста, тоа мора да го подигнете кај вашиот општ лекар“, објасни тој.

Значи, сувата уста може да биде предупредувачки знак за: дијабетес, мозочен удар, ХИВ, Алцхајмерова болест и Сјогренов синдром.

Инаку, состојбата во која нашите жлезди не успеваат да произведат доволно плунка за да ја одржуваат устата влажна е позната како ксеростомија. Иако можеби никогаш нема да ја земеме предвид нејзината важност, нашата плунка игра клучна улога за нашето орално здравје бидејќи помага да се неутрализираат киселините произведени од бактериите и исто така да се измијат честичките од храната.

Исто така, тој е клучен за спречување на кариес, а содржи и важни ензими кои помагаат во дигестивниот процес, осигурувајќи дека нашето тело ги добива витамините и хранливите материи што му се потребни.

Понатаму, се советува да посетувате стоматолог на секои шест месеци за да проверите дали вашата орална хигиена е во добра состојба и да го следи развојот на проблемите. Експертите препорачуваат редовно четкање со паста за заби со флуор два пати на ден по две минути, како и редовно користење конец.

реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Здравје

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Read more

Што ако претерате со јадење сладолед?

Read more

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more
 

Магазин

Хороскоп за лето 2024: Астро настани што ќе „удрат“ на врските и браковите

Читај повеќе

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе