Сузуки го напушта Мото ГП на крајот на сезоната

Екипата на Сузуки објави денеска дека сака да го напушти Мото ГП на крајот на оваа сезона, додавајќи оти преговара за тоа со Дорна, која е промотор на натпреварувањето за Светското првенство во мотоциклизам.

Во официјалното соопштение издадено пред трката за Големата награда на Франција, јапонскиот производител Suzuki истакна дека причина за ваквиот чекор е од финансиска природа, и оти компанијата разгледува целосно повлекување од натпреварувачката програма.

„За жал, актуелната економска состојба и потребата за концентрирање на своите напори на големите промени со кои се соочува автомото светот изминатите години го принудуваат Suzuki на драстично намалување на трошоците поврзани со натпреварувачката програма“, се наведува во официјалното соопштение, во кое се додава дека компанијата сака „сите своите економски и човечки потенцијали да ги користи за развој на нови технологии“.

Дорна минатата недела го потсети Suzuki дека не може да донесе еднострана одлука, бидејќи јапонската компанија лани го продолжи договор за настап во Мото ГП до крајот на 2026 година.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Останати спортови

Одбојкарките поразени од Грција, одбојкарите од Италија

Read more

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Read more

МекЛафлин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Read more

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе