Светот пред 250 милиони години

Сте се запрашале како би изгледале денешните државни граници доколку светот би бил ист како и пред 250 милиони години?

Клик за поголема верзија

Толку назад во минатото на планетата земја постоел само еден континент, наречен Пангеја. Пред да почнат континенталните плочи да се раздвојуват една од друга, многу денешни држави со своите територии биле до некоја од која денес се оддалечени илјадници километри, или пак дури и цел океан.

Пангеја е најмладиот суперконтинент кој постоел од пред 300 до 180 милиони години и кој за тој период ја менувал формата. Горенаведената карта го покажува периодот од пред 250 милиони години.

А доколку ја погледнеме Европа, ќе видиме дека Средоземното Море сѐ уште не постоело. Не постоело ниту пак Егејското Море, а Грција би била доста поголема, благодарение на копното на кое денес е Егејот, а тогаш било без вода. Сличен е случајот и со Италија. Јадранското Море постоело, меѓутоа како езеро, исто како и Балтичкото.

За Македонија не би имало промени, би граничеле со истите соседи. Но, затоа пак Исланд се наоѓал помеѓу Африка и Северна Америка и граничел со Гренланд од една, а Сенегал и Мавританија од друга страна.

Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Чек дис аут

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Read more

Науката го објасни начинот на движење на летечката змија

Read more

Магазин

  • filter

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Читај повеќе

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе
  • play_arrow

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Читај повеќе
  • filter

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Читај повеќе