СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

„Вообичаените деловни правила кои го штитат профитот на производителите на вакцини ќе треба да прекинат доколку е потребно, со цел сите луѓе во светот да бидат имунизирани против коронавирусот“, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Пред клучниот состанок на Светската трговска организација следната недела на годишнината од пандемијата, тој истакна дека го поддржува откажувањето од патентите што ќе им овозможи на сите земји да произведуваат и продаваат евтини копии на вакцини, кои се развиени на друго место.

– Минуваме низ специфичен момент во историјата и мора да се соочиме со предизвикот. Флексибилности во трговските регулативи постојат за вонредни ситуации, и глобалната пандемија што принуди многу компании да затворат и предизвикаа толку многу штета на компаниите – и големи и мали – секако дека се квалификува. Ние мора да бидеме воено подготвени и важно е да разбереме што е потребно, истакна Гебрејесус.

На состанокот на СТО ќе се дискутира за предлогот за откажување од правата на интелектуална сопственост – во овој случај патенти за вакцини – предложени од Јужна Африка и Индија, а сега поддржан од 100 земји. Владите-членки се поделени по ова прашање, главно со земјите со низок и среден приход како поддршка, а богатите земји се против тоа.

Имено, Тедрос тврди дека производителите ќе продолжат да добиваат одреден надомест.

– Откажувањето од патентите времено нема да значи дека иноваторите ќе бидат во загуба. Како и за време на кризата со ХИВ или во војна, на компаниите ќе им се плаќаат додатоци за нивните производи, вели тој.

Фармацевтските компании и властите во САД, Велика Британија и Европа силно се спротивставуваат на откажувањето, со или без надомест. Тие го поддржуваат аргументот на Меѓународната федерација на фармацевтски производители и асоцијации со седиште во Швајцарија, дека намалувањето на приходите на компанијата е дестимулативно за иновациите.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more

Тедрос: COVID-19 за неколку месеци може да се стави под контрола

Read more
 

Вести

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Читај повеќе

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Читај повеќе