СЗО потврди дека лекот ремдесивир не делува врз коронавирусот

Истражувачи за Светската здравствена организација (СЗО) детално ги испитале антивирусните лекови што им се даваат на болните од COVID-19, надевајќи се дека тие ќе се покажат ефикасни во борбата против заразата, меѓутоа, истражувањето дало сосема спротивни резултати.

Истражувањето било спроведено за да се утврди ефикасноста на четири антивирусни лекови – Ремдесивир, Хидрохлорокин, Лопинавир и Интерферон, како лекови што во моментов се користат за лекување на хоспитализираните пациенти со COVID-19. Студијата опфатила 11.266 пациенти со COVID-19 примени во 405 болници во 30 земји. Истражувањето го спровеле истражувачи од Универзитетот во Минесота, а е објавено во медицинското списание „New England Journal of Medicine“, на почетокот на месецот.

Главната цел на истражувачите била да се процени смртноста на пациентите во болниците, но, исто така, и да се испита колку долго пациентите престојуваат во болницата и во кои случаи завршуваат на респиратори. Студијата открива дека ниту еден лек што моментално се користи не е од корист за овие пациенти.

Претходните истражувања, што не беа толку обемни, покажаа дека овие лекови може да имаат некои придобивки за пациентите со COVID-19, но новото истражување не успеа да ги потврди претходните наводи.

Новите откритија ќе имаат големо влијание врз третманот на пациенти со коронавирус ширум светот. СЗО препорачува кортикостероидите, како што е дексаметазон, да им се даваат на тешки и критични пациенти, орално или интравенски. Лекот, меѓутоа, не се препорачува за лесни случаи.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Свет

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more

Вакцината Sinopharm е помалку ефикасна против новиот делта сој

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more
 

Вести

Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Читај повеќе

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Читај повеќе

До крајот на денот ќе се намали временската нестабилност, утре до 41 степен

Читај повеќе

Донесен ребалансот на Буџетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со дрога и оружје

Читај повеќе

Нови 47 случаи на COVID-19 од 3.593 тестирања

Читај повеќе

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Читај повеќе

DW: Груевски отворил фирма во Унгарија

Читај повеќе

Шахпаска: Да се почитува Законот за безбедност и здравје при работа

Читај повеќе