СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше - бидејќи концентрацијата на опасни честички во воздухот во голема мера ги надминува препорачаните нивоа.

Седум милиони случаи на предвремена смрт годишно

Се проценува дека приближно седум милиони луѓе умираат предвреме секоја година од болести поврзани со загадување на воздухот. Во исто време, земјите во развој најмногу страдаат од нивната зависност од фосилни горива. СЗО го споредува ефектот на загадувањето на воздухот по однос на пушењето и нездравата исхрана. По ова, пред самитот COP26 во ноември, од 194 земји-членки се бара да ги намалат емисиите на стакленички гасови и да започнат активности поврзани со климатските промени.

Со децении, границите на она што се смета за прифатлива количина на загадување се намалени, а во Обединетото Кралство, на пример, дозволените граници за најопасното загадување се четири пати повисоки од максимално дозволените од СЗО.

Смртните случаи можеа да се избегнат

Според СЗО, „дури 80% од смртните случаи поврзани со ПМ2,5 честички би можеле да се избегнат доколку сегашните нивоа на загадување беа на ниво на оние што се предложени во упатствата“.

Неодамна објавените упатства ја преполовија максималната препорачана количина на изложеност на опасни честички наречена PM2,5.

Упатствата, исто така, бараат намалување на препорачаната граница и други микрочестички, на пример, PM10 се намалува за 25%. Други загадувачи вклучуваат озон, азот диоксид, сулфур диоксид и јаглерод моноксид. Загадувањето на воздухот е дополнително поврзано со болести како што се срцеви заболувања, срцеви напади и астма. Кај децата, постои можност загадувањето негативно да влијае на растот на белите дробови и да предизвика астма.

„Подобрувањето на квалитетот на воздухот може многу да ги ублажи климатските промени, а притоа да ги намали емисиите, што пак ќе го подобри квалитетот на воздухот“, велат од СЗО.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Вести

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Read more

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе