Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи му го додели на претседателот на САД, Доналд Трамп, највисокото државно одликување на Република Косово, Орденот на слободата и воедно го покани во најскоро време да ја посети земјата.

Канцеларијата на Тачи го објави неговото писмо упатено до американскиот претседател, во кое се наведува дека орденот на Трамп му се доделува за неговиот „придонес за слободата на Косово и за јакнењето на мирот и стабилноста во регионот“.

Во писмото се наведува дека договорот за економска нормализација меѓу Косово и Србија, кој на 4 септември беше потпишан во Белата куќа во Вашингтон, „не би бил возможен без силното лидерство на САД“ и на претседателот Трамп.

– Сакам да ја изразам мојата длабока благодарност за Вашиот личен придонес во постигнувањето на договорот за економска нормализација меѓу Косово и Србија. Овој договор претставува напредок од извонредно значење за затворањето на вековниот конфликт меѓу нашите народи. По децении на блокади и стагнации во преговорите, благодарение на вашето храбро лидерство го постигнавме овој историски договор, му пишува Тачи на Трамп.

Косовскиот претседател истовремено ги одликува со Претседателски медал за заслуги советникот на Трамп за национална безбедност, Роберт О'Брајан и специјалниот пратеник за дијалогот меѓу Приштина и Белград, Ричард Гренел, за нивниот „придонес за постигнувањето на историскиот договор меѓу Косово и Србија“.

– Народот на Косово останува вечно благодарен на САД, нашиот спасител во нашите најтешки денови, кој беше и останува и натаму покрај нас, се вели во писмото на Тачи.

Тој порачува дека Косово „останува посветено на постигнување опстоен мир и долгорочна стабилност во Западен Балкан“ и дека е подготвено да придонесе за мир и безбедност во светот.

– Работевме многу во изминативе години и подготвени сме да го дадеме нашиот придонес за мир и безбедност во светот. Исто така, непоколебливи сме во нашата посветеност за постигнување договор кој ќе ги реши сите отворени прашања и ќе доведе до меѓусебно признавање на Косово и Србија. Повеќе од кога било јасно е дека ова може да се постигне само под силното лидерство на САД. Вашата улога во овој процес е од животно значење. Косово е навистина благословено со вашата непоколеблива поддршка за исполнувањето на неговите аспирации, пишува Тачи.

Во писмото до неговиот американски колега, косовскиот претседател нагласува дека косовскиот народ е „најпроамериканскиот народ во светот“.

– Од името на народот на Косово, задоволство ми е да ве поканам да го посетите Косово и да се уверите во прогресот кој што вие го овозможивте. Ќе ми биде голема чест да ви посакам добредојде и да ви го претставам најпроамериканскиот народ во светот, му порача Тачи на Трамп во писмото со кое го известува за одликувањето со највисокото косовско одликување.

реклама

Регион

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

Захариева: Не ја блокираме, 30 години сме ѝ помагале на Северна Македонија

Read more

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Read more

Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Read more

Вести

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Читај повеќе

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Читај повеќе

Приведени 8 дилери од Кавадарци, пронајдено кокаин, хашиш, марихуана

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Читај повеќе

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе