Аја Софија

Ердоган: Најмалку 500 припадници на силите за безбедност ќе ја обезбедуваат Аја Софија

Најмалку 500 припадници на силите за безбедност ќе се грижат за безбедноста на истанбулскиот храм Света Софија, чиј статус е сменет од музеј во џамија.
Read more
play_arrow

Ердоган присуствува на првата молитва во Аја Софија (во живо)

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган присуствува на првата молитна во Аја Софија откако зданието беше променето во џамија.
Read more
filter

Запознајте ја Гли: Мачката која со години живее во Аја Софија

Аја Софија во Истанбул е изградена во 537 година и во меѓувреме била многу нешта – од православна црква до католичка катедрала, па отоманска џамија и музеј.
Read more

Аја Софија останува отворена за посетители кога ќе нема молитви

Некогашната базилика Аја Софија, која е претворена во џамија, ќе биде отворена за посетители кога во неа нема да има молитви, а остануваат и христијански симболи кои ќе бидат отстранувани само за време на молитвите, соопштија денеска турск
Read more

Чавушолу: Статусот на Аја Софија е прашање на национален суверенитет

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушолу синоќа за турската NTV изјави дека статусот на Аја Софија е прашање на националниот суверенитет.
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more