астероид

play_arrow

Астероид мина покрај Земјата поблиску од комуникациските сателити

Астрономи од Аризона кон средината на овој месец забележаа астероид што поминал поблиску до Земјата од комуникациските сателити.
Read more

Астрономи открија нов астероид од категоријата убиец на планети

Астероидот откриен од група американски астрономи е најголемиот кој претставува потенцијална опасност по Земјата пронајден во изминативе 8 години.
Read more

Мистериозен астероид близу Земјата почна чудно да се однесува

Астероид кој може да мине близу Земјата почна да се однесува чудно, па научниците повикаа итен состанок.
Read more
play_arrow

Астероидот удрен од НАСА остави трага долга 10.000 километри

Нова фотографија направена со телескоп во Чиле покажа дека два дена по судирот со леталото DART, астероидот Диморфос оставил трага долга 10.000 километри, пренесе BBC.
Read more
play_arrow

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Вчера беа објавени првите снимки од вселенските телескопи James Webb и Hubble на кои се гледа како леталото на НАСА удира во астероид, а астрономите велат дека ударот бил многу посилен од очекуваното.
Read more

Камерите снимија како НАСА заби вселенско летало во астероид

НАСА доцна синоќа успешно го заби вселенското летало DART во астероид. Тоа беше историска мисија како „првиот планетарен тест за одбрана“ на Земјата од потенцијален удар така што се смени правецот на астероидот.
Read more

Научниците предвидуваат: Луѓето ќе слетаат на астероид во 2073, а на Јупитер во 2103 година

Научници од НАСА прогнозираат кога луѓето би биле во можност да слетаат на астероид, а потоа на Јупитер и на Сатурн.
Read more

Огромен астероид ќе помине покрај Земјата в петок

Во петок покрај Земјата ќе помине огромен астероид четири пати поголем од позната Емпајр Стејт Билдинг во Њујорк.
Read more
play_arrow

НАСА: Огромен потенцијално опасен астероид ќе мине покрај Земјата

Масивен астероид од листата на „потенцијално опасни“ на НАСА се приближува кон Земјата, а деновиве ќе мине покрај нашата планета.
Read more

Астероид мина близу покрај Земјата, претходно не беше ни откриен

Астероидот кој минатата недела мина покрај Земјата ги изненади научниците бидејќи претходно не беше откриен, ниту некој го очекуваше.
Read more
play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Јупитер се најде на патот на астероид којшто го погоди, забележан е голем блесок, наведено е во новиот извештај на Европската вселенска агенција (ЕСА).
Read more

За викендов покрај Земјата ќе пролета голем астероид

Во сабота, на 21 август покрај Земјата ќе пролета астероид, нема опасност од удар.
Read more
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more