AstraZeneca

AstraZeneca и Pfizer ефикасно штитат од индиската мутација на COVID-19

Најновото истражување на Здравствениот институт на Англија покажа дека вакцините на компаниите Pfizer и AstraZeneca се ефикасни во заштитата на луѓето од индиската мутација на коронавирусот.
Read more

Белгија: Два смртни случаи најверојатно поради вакцината AstraZeneca

Белгиската агенција за лекови информираше дека се регистрирани два смртни случаи во земјата по вакцинација со AstraZeneca, смртта најверојатно се должи на вакцината, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more

FT: Трета доза од AstraZeneca ја засилува ефикасноста на вакцината

Третата доза од вакцината против COVID-19 на компанијата AstraZeneca и Универзитетот во Оксфорд се покажа добро во производството на антитела и дополнително ја зголеми ефикасноста на вакцината кај учесниците во истражувањето, соопшти денес
Read more

Повеќе од 90% од Британците развиле антитела по првата доза на AstraZeneca или Pfizer

Повеќе од 90% од Британците развиле антитела на коронавирусот откако ја примиле првата доза на вакцината AstraZeneca или Pfizer, а по втората доза развиле речиси 100% и од вакцинираните, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено н
Read more

Норвешка ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca

Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на AstraZeneca против COVID-19, објави DPA.
Read more

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Германија ќе дозволи вакцината на AstraZeneca против COVID-19 да се дава на луѓе од сите возрасти, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан.
Read more

AstraZeneca: Судската постапка на ЕУ е без правна основа

Компанијата AstraZeneca денеска соопшти дека постапката на Европската унија против таа фармацевтска компанија, во врска со испораката на нејзините вакцини против COVID-19, нема правна основа и најави дека силно ќе се брани на суд.
Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Белгиската агенција за лекови соопшти дека на европско ниво се истражува уште една нуспојава од вакцината на AstraZeneca.
Read more

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи верува дека на Американците можеби нема да им биде потребна вакцината AstraZeneca поради поседувањето вакцини од другите производители.
Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Појавата на згрутчување на крвта како несакан ефект на вакцинацијата со AstraZeneca е сè уште исклучително ретко и според ЕМА тоа е забележано во само 222 случаи меѓу 34 милиони вакцинирани лица и со тоа претставу
Read more

Австралија нема да ги вакцинира сите жители до крајот на годината

Австралија се откажа од целта за вакцинирање на скоро сите 26 милиони жители до крајот на 2021 година, по препораките луѓето под 50 години да се вакцинираат против COVID-19 со вакцината на Pfizer наместо со AstraZ
Read more

Кои земји ја ограничија употребата на AstraZeneca според возраста?

Министрите за здравство на ЕУ во средата не успеаја да се договорат за заедничките упатства за употреба на AstraZeneca против COVID-19, и покрај повиците за координација меѓу земјите-членки за отстранување на јавн
Read more
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more