астронаути

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Престојот на астронаутите во вселената може да го оштети нивниот мозок, покажаа најновите резултати од новото истражување чија цел е да даде одговор на прашањата за долгорочните ризици од идните вселенски патувањ
Read more
play_arrow

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата.
Read more

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Двајца руски и еден астронаут на НАСА денеска се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на Меѓународната вселенска станица.
Read more

Кој сака да биде астронаут на ЕСА?

Европската вселенска агенција (ЕСА) ќе ја почне четвртата кампања за регрутирање астронаути, при што ќе бидат избрани од четири до шест кандидати.
Read more
play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Капсулата Crew Dragon на SpaceX успешно се спушти на Земјата, во близина на Флорида во Мексиканскиот залив.
Read more
play_arrow

Како астронаутите се хранат во вселената?

Без гравитација и со лимитирани залихи, јадењето и пиењето во вселената е вистински предизвик.
Read more
play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Американските астронаути Даг Харли и Боб Бенкен пристигнаа на Меѓународната вселенска станица.
Read more
реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Read more