Австралија Опен

play_arrow

Епски пресврт на Медведев, од 0:2 до пласман во финалето на Австралија опен

Даниил Медведев трет пат во кариерата ќе се бори за титулата на Австралија опен. Рускиот тенисер успеа да се врати од 0:2 против Александер Зверев и по 4 часа и 18 минути игра победи со 5-7, 3-6, 6-7, 6-7 и 6-3.
Read more
play_arrow

Ѓоковиќ елиминиран од Австралија опен, Синер е во финале

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, доживеа елиминација од Австралија опен во полуфиналето откако 22-годишниот Италијанец Јаник Синер (АТП 4.) беше подобар од него со 3:1 во сетови.
Read more
play_arrow

Ѓоковиќ полуде поради навивач: Симни се и кажи ми го тоа в лице!

Новак Ѓоковиќ водеше голема битка во второто коло на Австралија опен каде жестоко се бореше со домашниот тенисер Алексеј Попирин кој му одзеде сет.
Read more
play_arrow

Спектакл во првото коло на АО – Алјасим во пет сета го победи Тим

Феликс Оже-Алјасим и Доминик Тим одиграа спектакуларен меч во првото коло на Австралија опен. Победи Канѓанецот во пет сета и по пет часа игра.
Read more

Македонското знаме не смее да влезе во кадар на Австралија опен

И државното и народно знаме се забранети на Австралија опен, ваква вест денеска стигна од далечната земја.
Read more

Лина Ѓорческа елиминирана на стартот од квалификациите за Австралија опен

Најдобрата македонска тенисерка по голема борба во три сета ги загуби шансите за пласман на Австралија опен.
Read more

Австралија опен нема право да го именува стадионот по Ѓоковиќ

На почетокот на 2022 година, кога австралиските власти го депортираа Новак Ѓоковиќ од земјата, се појави измислена вест дека тоа се прави за да се спречи стадионот во Мелбурн да го носи неговото име.
Read more

Зголемен наградниот фонд на Австралија опен

Наградниот фонд на Австралија опен е зголемен за 13% и ќе изнесува 59,1 милиони американски долари, соопштија денеска организаторите на првиот Грен слем турнир во сезоната, кој започнува на 14 јануари во Мелбурн.
Read more

Австралија опен 2024 ќе трае еден ден повеќе

Првиот Грен слем во сезоната, Австралија опен, следната година ќе започне во недела и за прв пат ќе се игра во текот на 15 дена наместо 14 за да се избегнат ноќните натпревари кои завршуваат во раните утрински часови, објавија организатори
Read more
play_arrow

Ѓоковиќ во солзи: По десетти пат е шампион на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ во големото финале по 176 минути игра го совлада четвртиот играч во светот Гркот Стефанос Циципас со 6:3, 7:6 (4), 7:6 (5).
Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Штотуку поразениот Карен Хачанов, кој во полуфиналето загуби токму од Стефанов Циципас, го советуваше Гркот како да го победи Новак Ѓоковиќ во финалето на Австралија опен.
Read more
play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Многу полесно од очекувањата Новак Ѓоковиќ ја реши полуфиналната пресметка со Американецот Томи Пол и се избори за ново финале на првиот Грен слен во календарот.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more