Белорусија

Еврокомесар: Пренасочувањето на авионот на Ryanair е „државно пиратство“

Пренасочувањето на патничкиот авион на ирската авиокомпанија Ryanair од страна на Белорусија на 23 мај претставува „државно пиратство“, изјави денеска еврокомесарот Тјери Бретон.
Read more

Лукашенко: Белорусија разви своја вакцина против коронавирусот

Белорускиот претседател Александар Лукашенко синоќа изјави дека земјата има развиено своја вакцина против коронавирусот.
Read more

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, останува во егзил во Литванија, откако Белорусија денеска побара од оваа земја да ја екстрадира, но официјален Вилнус тоа веднаш го одби.
Read more
play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Пешак чудесно избегна да биде прегазен од автомобил кој се тумбаше.
Read more

Русија првата серија вакцина против COVID-19 ѝ ја испрати на Белорусија

Русија ја испрати првата серија од својата вакцина „Спутник V“ против COVID-19 во Белорусија на клиничко испитување, што е прва испорака во странство, соопшти денеска Рускиот фонд за директни вложувања (РДИФ), суверен фонд на Руси
Read more

Тихановскаја: Макрон да биде посредник за решавање на кризата во Белорусија

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја го повика францускиот претседател Емануел Макрон да биде „посредник, кој е многу потребен“ за решавање на кризата во Белорусија.
Read more

Тихановскаја му гарантира безбедност на Лукашенко доколку мирно се повлече

Белоруската опозиционерка изјави дека Лукашенко ќе биде безбеден, но само доколку се повлече мирно и без инциденти.
Read more

Киднапирана белоруската опозиционерка Марија Колесникова

Неидентификувани лица во центарот на Минск ја киднапирале Марија Колесникова, лидерка на белоруските протести, и ја однеле со комбе во непознат правец, соопштија локалните медиуми повикувајќи се на очевидци.
Read more

Десетици приведени во нови демонстрации во Минск против Лукашенко

Масовни протести се одржуваат во речиси сите региони на Белорусија, а на демонстрациите во Минск беа уапсени десетици лица, изјави денеска портпаролот на белоруското Министерство за внатрешни работи, Олга Чемоданова.
Read more

Тихановскаја: Отворени сме за преговори со власта во Минск

Белоруската дисидентка Светлана Тихановскаја, од Литванија каде се наоѓа во егзил, се обрати пред Европскиот парламент изутринава и потврди дека опонентите на режимот на Лукашенко се подготвени за преговори со власта.
Read more
play_arrow
filter

Нов масовен протест во Минск, можно е да биде најнасилен досега

Во Минск денеска почна уште еден протест, што е најавен како најмасовен досега, а според аналитичарите можно е да биде и најнасилен.
Read more

Лукашенко до западните земји: Решете си ги прво вашите проблеми

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека е убеден дека Западот ги финансира уличните протести и нереди во земјата.
Read more
реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more