Белорусија

Белорускиот амбасадор во Словачка поднесе оставка

Минск, 18 август 2020 (МИА) – Амбасадорот на Белорусија во Словачка, Игор Лешчења, кој ги поддржа протестите против претседателот Александар Лукашенко, денеска ја објави својата оставка.
Read more

Белорусија: Бруталната вистина за демонстрантите во затвор

Во Белорусија се ослободени голем дел од демонстрантите кои беа уапсени на протестите. Многумина од нив сведочат за малтретирања и понижувања. Тројца од нив за Deutsche Welle раскажуваат што доживеале и виделе.
Read more

Лукашенко прогласен за персона нон-грата во ЕУ, европарламентарците го осудија насилството во Белорусија

Водечките политички партии на Европскиот парламент во заедничка изјава го прогласија претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, за персона нон-грата во ЕУ и повикаа на нови, „слободни“ избори во оваа земја.
Read more
play_arrow

Лукашенко: Фала многу, сега може да скандирате „Оди си!“

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека е подготвен да ги пренесе овластувањата откако ќе биде усвоен нов Устав на земјата.
Read more

Лукашенко: Путин вети помош ако затреба

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека се договорил со неговиот руски колега Владимир Путин за давање помош во случај тоа да биде потребно.
Read more

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Во неделата, белорускиот претседател Алјаксандр Лукашенко официјално го освои шестиот мандат на спорните избори, а демонстрантите низ целата земја излегоа на улиците. Но, колку знаете за оваа земја?
Read more

За Лукашенко протестите се оркестрирани од странство, Тихановскаја не ги признава резултатите

Минск, 10 август 2020 (МИА) – Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека протестите во Минск и другите градови се оркестрирани од Полска, од Велика Британија и од Чешка.
Read more
play_arrow

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Најмалку едно лице почина откако полициско возило влета во група демонстранти, а десетина се повредени во конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите во Белорусија.
Read more
play_arrow
filter

Каков е животот во последната диктатура во Европа?

Активисти и новинари се приведуваат и апсат во Белорусија во очи на изборите што треба да се одржат следната недела во земјата која многумина ја нарекуваат последната диктатура во Европа.
Read more
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more