Божик

Божиќ или Божик?

Кај многумина постои една дилема за тоа како правилно се пишува, но и изговара денот на Христовото раѓање - Божик/ќ.
Read more

Божикна венец салата со пилешко

Салатата Божикен венец со пилешко наликува на венец поради копарот, а е неверојатно богата со состојки кои се надополнуваат.
Read more
filter

Украина прв пат слави Божик на 25 декември

Украина традиционално го користеше јулијанскиот календар, кој го користи и Русија, каде Божик се паѓа на 7 јануари.
Read more
filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Веќе од средината на ноември, многу европски градови се трансформираат во мал микрокосмос исполнет со тезги, светилки и божикни песни.
Read more
filter

Божикна литургија во Соборниот храм

Фото: Борис Куноски (МИА)
Read more
play_arrow

Американците конечно го погодија Божик на Јокиќ

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ доминираше ноќеска во НБА лигата и го предводеше својот Денвер до победа над Кливленд, а во интервјуто по натпреварот репортерката му го
Read more

Предлог за десерт: Светогорски колач со суво овошје

Мекиот пандишпан се премачкува со џем, а најчесто се служи за Божикните празници.
Read more

Божикна ѕвезда – украс за новогодишните и божикните празници

Голем број семејства за новогодишните и божикните празници, освен со китење на елката, домот го украсуваат и со цвеќето божикна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик.
Read more

Божик – празник на Христовото раѓање

Read more
filter

Како различните народи го слават Божик на 7 јануари?

Дали знаевте кои сѐ, покрај православните Македонци, го слават раѓањето на Исус Христос на почетокот на јануари и како слават овие народи? Еве како верниците го очекуваат Божик ширум светот...
Read more
play_arrow

Реакцијата на Јокиќ кога му честитаа погрешен Божик

Српскиот кошаркар Никола Јокиќ одигра неверојатен натпревар против Феникс Санс и уште еднаш покажа дека со право го нарекуваат еден од најдобрите кошаркари на денешницата, а по натпреварот гледачите можеа да видат интересна сцена кога нови
Read more

Божик – празник на Христовото раѓање

Read more
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more