Бујар Османи

Османи: Како што успеавме со НАТО, ќе успееме и со ЕУ

Минатата година беше историска, затоа што добивме членство во НАТО и одлука за почеток на преговори со ЕУ.
Read more

Министерот Османи и претседателот на ФФМ дискутираа за именувањето на репрезентацијата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска се сретна со претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини.
Read more

Османи: Португалскиот предлог е јазикот да се реши со две унилатерални изјави

Согласно предлогот на португалското претседателство со ЕУ за решавање на прашањето со Бугарија, а којшто се однесува на јазикот, е тоа прашање да се реши со две унилатерални изјави, и на Северна Македонија и на Бугарија, појасни денеска во
Read more

Османи: За целосен договор потребно е зелено светло за старт на преговорите

Целосен договор треба да ги има решенијата од португалскиот предлог, дефиниран патоказ и зелено светло за почеток на преговорите. Тогаш двете страни сме ги исполниле обврските и имаме целосен договор.
Read more

Османи: Протерувањето на нашиот дипломат од Русија е неоправдано

Министерот за надворешни работи Бујар Османи жали за одлуката на Русија да протера македонски дипломат и смета дека таа е неоправдана.
Read more

Се надеваме дека протерувањето на рускиот дипломат нема да влијае на односите со Русија, вели Османи

Се надеваме дека нашата одлука за прогласување на еден руски дипломат за пресона нон грата, нема да влијае врз односите меѓу Северна Македонија и Русија, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи во врска одлуката на МНР
Read more

Османи: Северна Македонија ги исполни сите критериуми, дури и ги надмина за почеток на преговори со ЕУ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави оти не мисли дека Република Северна Македонија и Албанија ќе бидат раздвоени на патот кон ЕУ, оти тоа е погрешна дебата, како и дека не треба да се откажеме од можноста да се одрж
Read more

Османи ги претстави првите четири економски советници, заминуваат за Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Илија Псалтиров во Варшава, Абдилџемил Саити во Минхен, Сузана Тунева во Анкара и Бекри Ајдини во Абу Даби, се првите четири економски советници, кои ќе бидат упатени во амбасадите во овие четири дестинации за да ги имплементираат економск
Read more
play_arrow

Османи: Од понеделник започнуваме нова динамика на комуникација со Бугарија

Скопје, 3 април 2021 (МИА) – Оптимист сум дека со новиот пристап на градење доверба преку секторска соработка и со завршувањето на изборниот процес во Бугарија ќе го вратиме амбиентот на рационална дебата, која оч
Read more

Османи се сретна со Борисов

Министерот за внатрешни работи Бујар Османи денеска се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов.
Read more

Османи: Попишаните се најмногу од Швајцарија, Германија и Италија, послабо од Канада и Австралија

„Попишувањето на дипломатијата завршува денеска, но продолжува за дијаспората. Бројот на наши попишани граѓани од дијаспората надмина 60 илјади“, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи.
Read more

Османи: Никогаш не сме кажале дека Фрчкоски е кандидат за амбасадор

Министерството за надворешни работи во ниту еден момент не кажа дека Љубомир Фрчкоски е кандидат за амбасадор, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи во синоќешното гостување на ТВ21.
Read more
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more