Бујар Османи

Османи ги откажа денешните партиски активности поради здравствени причини во семејството

Read more

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Владата не сакаше да го продолжи рокот за гарантирани цени за храната и за некои безалкохолни пијалаци и од денеска цените во маркетите повторно ќе бидат повисоки и ќе удрат по џебот на граѓаните, кои едвај врзуваат крај со крај и го прежи
Read more
play_arrow

ВМРО-ДПМНЕ постави кутија за донации за Бујар Османи

Искрено и длабоко сме потресени од изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој истакна дека секој месец едвај врзува крај со крај, а многупати се плаши да не треба да се задолжи кај своите пријатели.
Read more

Османи: Северна Македонија до крајот на 2023 година ќе биде прва земја во Европа што ќе го искорени бездржавјанството

Законските измени што Република Северна Македонија ги направи во изминатиот период, особено во 2023 година, претставуваат цврста основа до крајот на годината да станеме првата земја во Европа што ќе го искорени б
Read more

Османи: Прилично сум сигурен дека Бугарија постојано ќе формулира нови барања

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, во интервју за германскиот весник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) зборуваше за ветото на Бугарија против почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ и за важноста на европската
Read more

Почнува судењето против Бујар Османи, го тужат за клевета

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска треба да се појави пред Граѓанскиот суд, каде ќе се соочи со тужба за навреда и клевета од страна на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП)
Read more

Османи: На политичарите им треба поголема плата за да нема корупција

Read more

Османи: Провокациите кои доаѓаат од Бугарија се од профили кои се деструктивни, да не им даваме значење

Скопје, 4 декември 2022 (МИА) – Провокациите кои доаѓаат од Бугарија се од профили кои се деструктивни за нивните општества. Тие не рефлектираат никаков позитивен имиџ за својата држава и за своето општество.
Read more

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Read more

Османи: Позициите со Бугарија многу ги зближивме, ќе биде историска штета ако не се успее

Скопје, 7 мај 2022 (МИА) – Можеби ова е единствената и последна шанса за да се спасат односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, затоа што понатаму Владата ќе има се помалку и се поразредена политичка енергија,
Read more

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Скопје, 27 јануари 2022 (МИА) – Досега околу 40 наши државјани во Украина се пријавиле за евакуација доколку дојде до воена состојба во таа земја.
Read more

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска се огласи во врска со реакциите за правата на бугарската заедница во Северна Македонија.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more