човекови права

Крос: Катар е лош избор за домаќин на Мундијалот

И ѕвездата на Реал Мадрид се приклучи кој серијата напади врез Катар од каде секојдневно доаѓаат информации за мачните услови во кои работниците работат на подготовката на стадионите.
Read more

Состојбата на слобода во земјите од светот

Состојбата на човековата слобода во 195 земји од светот и 15 територии за 2020 година вели дека кривата за човековите права не оди нагоре, туку надолу.
Read more
play_arrow

Унгарија го укина законското признавање на полот за транс-граѓаните

Новиот закон што го донесе Унгарија го дефинира родот заснован на хромозомите при раѓање, менувајќи го карактеристичниот текст од „пол“ во „пол наведен при раѓање“.
Read more
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Кои се фаворити за победник на Евровизија 2021?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Read more