COVID-19

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 31.891.188 лицe. Од нив починале 977.427 пациенти, а оздравеле 23.487.411 луѓе.
Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Луѓето кои имале денга треска најверојатно развиле одреден имунитет на COVID-19, наведува во проф. Мигел Николилас од Универзитетот Дјук во САД.
Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата COVID-19.
Read more

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Руски научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанција што потенцијално може да се користи за лекување на рак на невробластом.
Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Москва, 22 септември 2020 (МИА) – Втората руска вакцина против COVID-19, изработена од сибирскиот институт „Вектор“, ќе биде регистрирана до 15 октомври, соопшти денеска агенцијата за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“.
Read more

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската Влада нема да препорача вакцинирање за коронавирусот на децата под 18-годишна возраст, бидејќи шведските експерти сметаат дека децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин, па затоа не им е потребна вакцината.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 31.345,441 лицe. Од нив починале 966. 529 пациенти, а оздравеле 22.930,778 луѓе.
Read more
play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Worldometer надмина 31 милион.
Read more

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден.
Read more

Повторно расте процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Изминативе три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на COVID-19 од вкупниот број на направени тестови.
Read more

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица.
Read more

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Министерството за здравство преку социјалните мрежи го соопшти дневниот КОВИД биланс.
Read more
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more