COVID-19

Хоспитализирани 42 пациенти во скопските КОВИД болници во изминатите 24 часа

Скопје, 27 ноември 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 42 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Правилото секако важи за сите граѓани кои не се од Шенген зоната, односно за Американците и оние на кои им е потребна виза за влез во земјата и кои сакаат да се преселат шест месеци.
Read more

Шведска на колена: Нема знаци на имунитет на стадо

Шведска, која предизвика контроверзии поради неприменувањето на мерките за заштита од пандемијата, призна дека не гледа знаци на имунитет на стадо и дека расте бројот на нови инфекции.
Read more

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Кучињата се чини дека откриваат инфекција со коронавирусот со неверојатна точност, но потребни се дополнителни студии за подобро разбирање на оваа способност.
Read more
play_arrow

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Лекар од Мисури, САД објави видео во кое ги симулира последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од COVID-19 во болница.
Read more

Брзи тестови за COVID-19 и во Кочани, Кавадарци, Велес, Куманово, Битола и Делчево

Скопје, 26 ноември 2020 (МИА) – Тестирање со брзи антигенски тестови од денеска се врши во здравствените домови во Битола и Делчево, од вчера е почнато во општите болници во Кочани и Кавадарци и  здравствените домови во Велес и Куманово, а
Read more

Дали земањето брис за КОВИД-тест го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Може ли да се заразите преку сетот за тестирање за коронавирус? Дали назалниот брис ќе ви предизвика оштетување на мозокот? Ако само издишете на стапчето за земање брис, дали ќе бидете позитивни?
Read more

Кои се фаворитите во трката за вакцина против COVID-19?

Десетици компании, од „стартапи“ до фармацевтски гиганти, се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина за коронавирус, за да одговорат на итната здравствена потреба и потенцијално да заработат добри пари.
Read more

Макрон ги прекројува КОРОНА мерките за да го крене моралот на Французите

Како што се приближува Божиќ, францускиот претседател Емануел Макрон сака да го подигне моралот кај Французите и најави скоро отворање продавниците, укинување на мерките кон средината на декември и вакцинирање на почетокот на 2021 година,
Read more

Нови 1.112 случаи со COVID-19, оздравени 709, починати 24 лица

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се регистрирани 1.112 нови случаи на COVID-19, вкупната бројка на дијагностицирани е 54.743, оздравени се 709 пациенти, а починале 24 лица.
Read more

На хируршките клиники неделава ќе бидат отворени дополнителни болнички кревети за КОВИД-пациенти

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Поставеноста на системот на интерните клиники во Скопје покажа дека добро функционира, дава резултати во поголем број оздравени пациенти и доволен број слободни кревети.
Read more

Како сами да направите средство за дезинфекција на рацете?

Мијте ги рацете, држете растојание, носете маски. Ова се основите на заштитата од инфекција со коронавирус.
Read more
реклама

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more