десерт

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Доколку уживате во кремасти десерти, оваа торта особено ќе ви се допадне. Се состои од пандишпан, шлаг и бел и темен крем, чија главна состојка е еурокрем.
Read more

Чоколадните кнедли многу лесно се прават, а можете веднаш да ги изедете

Иако традиционално кнедлите се прават со сливи, сè почесто можете да најдете рецепти кои го замениле ова овошје со други филови, како млеко или бело чоколадо.
Read more

Сезона е на јагоди, направете тирамису од ова овошје и кокос

Оваа година сезоната на јагоди пристигна порано од било кога, па по тој повод ви го пренесуваме рецептот за најсочниот колач со јагоди.
Read more

Захер тортата настанала непланирано, а поради богатиот вкус го освои светот

Захер тортата е еден од најпознатите десерти, а потекнува од Австрија. Иако станува збор за чоколадна торта, неговата препознатливост доаѓа од додавањето на џем од кајсии.
Read more

Здрави енергетски бомбици без шеќер и брашно, готови за 5 минути

Слатките не мора секогаш да бидат нездрави и полни со рафиниран шеќер и брашно. Од неколку состојки можете да направите хранливи енергетски топки, а ќе ви требаат само 5 минути.
Read more

Печени леблебии со јаворов сируп и цимет

Сте пробале десерт со леблебии? Овој со јаворов сируп и цимет е доста инстересен и вкусен.
Read more

Англиски десерт со банана: Банофи пита без печење

Банофи питата е англиски деликатес кој името го добил токму од главните состојки банана и карамела (тофи), а бидејќи нејзината кора е направена од мелени бисквити, не се пече.
Read more
play_arrow

Немате време за колачи? Од оваа смеса можете да направите 7 различни десерти

Доколку немате време да направите различни видови колачиња за новогодишните празници, но сепак сакате да ги почестите семејството и гостите со домашни слатки, овој рецепт од една смеса за 7 видови колачи ќе ви ја олесни подготовката и ќе в
Read more
play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Макароните се храна која одлично оди со сосови од месо, риба и зеленчук, но дали некогаш сте ги пробале во блага верзиjа?
Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Ламбада е вкусна торта со вкус на чоколадо и портокал, која на многумина ќе им ги врати спомените од детството.
Read more

Штрудла од мак со лиснато тесто - идеален спој на крцкава кора и меко полнење

Штрудла од мак со лиснато тесто е многу едноставен десерт кој одлично оди со шолја кафе, чај или топло млеко.
Read more

Пита од тиква - омилен американски десерт идеален за есенските денови

Есента е идеално време да пробате рецепт за вкусна и сочна пита од тиква која ќе ги воодушеви сите членови на семејството и вашите гости.
Read more
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more