ДИК

Левица: ОЈО и МВР јавно да соопштат до каде е постапката за хакерските напади на ДИК

Изборите одржани на 15 јули Левица ги смета за досега невиден скандал во нашата изборна историја.
Read more

ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за парламентарните избори 2020

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) во врска со инцидентот што се случи на 15 јули 2020, за денот на изборите на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) изврши вонредна супервизија во Д
Read more

Претрес во ДИК, одземена тендерска документација за софтверот

Основното јавно обвинителство за организиран криминал по допрен глас денеска влезе во Државната изборна комисија (ДИК), за да утврди дали има кривично дело при спроведување на тендерот за набавка на софтверот на оваа институција, потврдија
Read more

Утре ќе им се врачат уверенијата на новите пратеници на Левица и ДПА

Скопје, 26 јули 2020 (МИА) – Државната изборна комисија вчера ги соопшти официјалните и конечните резултати од парламентарните избори што се одржаа на 15 јули.
Read more
play_arrow

Левица, ДПА и Алијанса за Албанците не ги подигнаа уверенијата за пратеници од ДИК

Скопје, 25 јули 2020 (МИА) – На свечена седница денеска претседателот на Државна изборна комисија, Оливер Деркоски ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од изборите одржани на 15 јули.
Read more
play_arrow

ДИК ќе им ги врачи уверенијата на избраните пратеници

Скопје, 25 јули 2020 (МИА) – Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули.
Read more

Тужбите до Управен суд не ги променија одлуките на ДИК

Поднесените тужби од политичките парти до Управен суд, против решенијата донесени од Државната изборна комисија не донесоа ништо ново.
Read more

ДИК закажа седница за приговорите поднесени за предвремените избори

Државната изборна комисија за денеска за 18:00 часот ја закажа седницата на која ќе започне разгледувањето и одлучувањето по 2.142 приговори поднесени за постапката за гласање и за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на предв
Read more

ДИК ќе решава за поднесените 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од изборите

До Државната изборна комисија вчера до 19:30 часот кога истече рокот поднесени се вкупно 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите.
Read more

Заврши рокот за поднесување приговори, до 21 часот во ДИК поднесени 82

Вкупно 82 приговора се поднесени до 21 часот синоќа, информираат од Државната изборна комисија (ДИК).
Read more

Duna: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Апликацијата поврзана со изборниот процес функционира најнормално, но страницата на Државната изборна комисија беше цел на хакерски напад, информираа денеска од компанијата Duna.
Read more

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Државната изборна комисија (ДИК) се очекува во попладневните часови да одржи седница на која треба да бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите.
Read more
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more