економски мерки

Битиќи: Нема еднострани мерки, заеднички ќе креираме политики кои значат развој

Зачувување на работните места и креирање на нови можности за граѓаните, создавање на развојна и одржлива економија која носи предвидливост, намалување на сиромаштијата под 16 проценти, едноцифрен број на невработеноста и економски раст од
Read more

Ангеловска: Прифатени 8.330 приговори за домашната платежна картичка, се разгледуваат уште 245

Речиси сите приговори за домашната платежна картичка се проверени и се прифатени 18 проценти или 8.330.
Read more

Ваучерите за туризам на располагање, граѓаните внимателни поради COVID-19

Хотели, приватни апартмани, автокампови, одморалишта и бањи, се дел од капацитетите низ земјава во кои може да летуваат или зимуваат граѓаните со приходи до максимум 15.000 денари месечно.
Read more

Проширена листата на продавници во кои ќе се плаќа со домашната платежна картичка

Се проширува листата на продавници во кои може да се плаќа со домашната платежна картичка.
Read more

МБА: Корисниците на домашна платежна картичка да ги следат информациите од банките

Македонската банкарска асоцијација (МБА) апелира корисниците на домашна платежна картичка да ги следат информациите што банките ги доставуваат до нив во врска со начинот и терминот на подигнување на картичката.
Read more

Сите што ги исполнуваат условите, а се испуштени од листите за домашна картичка ќе бидат додадени

Нема ниту еден граѓанин или студент или средношколец или кој било доколку е во листата да остане без средства, без финансиска поддршка и без платежна картичка, бидејќи тоа е неселективен, транспарентен процес на воспоставување на јасни ус
Read more

Ваучери за туризам за 117.000 граѓани, веќе се дистрибуираат и 324.500 картички „Купувам домашно“

Веќе од денеска 117.000 граѓани добиваат ваучери за туризам, кои ќе можат да ги искористат заклучно 15 декември годинава.
Read more

Ангеловска: Граѓаните од утре ќе почнат да добиваат домашна платежна картичка

Утре ќе бидат префрлени 28 милиони евра средства за домашните платежни картички кон банките, а веќе од утре и се очекува да се издадат првите домашни платежни картички, најави министерката за финансии Нина Ангеловска во гостување за „Само
Read more

Филипче: „Купувај домашно“ и за над 4 илјади здравствени работници

Министерот за здравство извести на својот Facebook профил дека со акцијата „Купувај домашно“ ќе бидат опфатени и над 4 илјади здравствени работници.
Read more

Државата ќе ги покрива придонесите на плата на новинарите и медиумските работници

Државата стопроцентно ќе ги покрива придонесите на плата на вработените во медиумите и медиумските куќи, телевизиите, радиодифузерите, печатените медиуми, како и електронските интернет портали, информираа денеска на прес-конференција вицеп
Read more

Картичка „Купувам домашно“ ќе добијат 324.479 граѓани

Домашната платежна картичка „Купувам домашно“ ќе ја добијат 324.479 граѓани, 28 милиони евра пари за граѓаните, наменети за купување домашни производи и услуги за рестартирање на македонската економија.
Read more
play_arrow

Спасовски: 100.000 граѓани ќе добијат ваучер за домашен туризам од 6.000 денари

Скопје, 17 мај 2020 (МИА) –  Владата денеска го усвои третиот сет економски мерки во насока на опоравување на домашната економија во периодот на враќање во нормала по кризата со коронавирусот.
Read more
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more