ЕСА

ЕСА го одложи лансирањето на ракетата Ariane 6 за 2024 година

Европската вселенска агенција (ЕСА) потврди дека го одложила првото лансирање на новата ракета Ariane  6.
Read more

SpaceX лансираше европски телескоп за мапирање на „темната“ вселена

Во текот на викендот, SpaceX лансираше телескоп за Европската вселенска агенција (ЕСА) со помош на ракета Falcon 9 од Кејп Канаверал, Флорида.
Read more
play_arrow
filter

Конечно лансиран сателитот кој ќе го истражува Јупитер и неговите „ледени“ месечини

Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска успешно ја лансираше својата амбициозна мисија за проучување на Јупитер и неговите месечини.
Read more

Европската вселенска агенција го одложи лансирањето на сателит до Јупитер

Лансирањето на сателитот што Европската вселенска агенција (ЕСА) планира да го испрати до Јупитер е одложено поради лошите временски услови, јавува BBC.
Read more

Црна Гора сака да биде дел од вселенските програми на ЕУ

Црногорското Министерство за наука и технолошки развој презеде активности за подготовка на создавање неопходни предуслови за поттикнување на вселенското истражување и развој на сродни технологии, соопшти Владата на Црна Гора.
Read more
play_arrow

Неуспешно лансирање на ракетата Vega C, уништени два сателити

Европската вселенска агенција (ЕСА) неуспешно ја лансираше ракетата Vega C, а како последица се уништени два сателити.
Read more

ЕСА руските ракети ќе ги замени со оние на Илон Маск

Започнаа разговори меѓу ЕСА и SpaceX за употребата на системите за лансирање.
Read more
play_arrow

Gaia откри чудни ѕвездени земјотреси

Вселенската сонда набљудува бранови слични на цунами на илјадници ѕвезди.
Read more
play_arrow

ЕСА објави нови неверојатни слики од Сонцето

Европската вселенска агенција ги објави податоците снимени од Solar Orbiter за време на својата мисија, кога се приближи до Сонцето како ниедно друго вселенско летало досега.
Read more

ЕСА ја прекина соработката со Роскосмос во мисијата за ExoMars

Европската вселенска агенција ЕСА ја прекина соработката со руската вселенска агенција Роскоскомс во мисијата ExoMars 2022.
Read more
filter

Европско-јапонската мисија ги сними првите фотографии од Меркур

Заедничката европско-јапонска мисија BepiColombo ги сними првите фотографии за време на првиот лет околу планетата Меркур. Сондата го направи првиот од шесте планирани летови околу Меркур и забави со помош на гравитацијата.
Read more

По 20 години конечно роботската рака ќе дојде на МВС

Европската вселенска агенција (ЕСА) се подготвува да ја лансира роботската рака која на Меѓународната вселенска станица треба да пристигне после низа одложувања кои траат веќе две децении.
Read more
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more