Евровизија

play_arrow

За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Украинската рап група Kalush Orchestra победи на овогодинешното издание на Евровизија со песната „Stefania“. Фронтменот Олех Псиук изјави за Sky News за што всушност се работи во нивната песна.
Read more

Зеленски: Евровизија ќе ја организираме во Мариупол

Украинскиот Kalush Orchestra победи на синоќешното финале на Евровизија во Италија со песната благодарение на бранот јавна поддршка што придонесе за емотивната победа, која ја поздрави и претседателот Володимир Зеленски.
Read more
play_arrow

Украина победи на Евровизија: Нашата песна не победи само поради политиката

По финалното шоу на овогодинешниот Евросонг, се одржа прес-конференција на која победниците - членови на украинската група Kalush Orchestra - се обратија пред публиката и порачаа дека политиката не е единствената причина за нивната победа.
Read more
play_arrow

Шпанската песна за Евровизија била наменета за Џеј Ло

Песната „SloMo“ на пејачката Шанел, која оваа година ја претставува Шпанија на Евровизија, првично била наменета за поп-ѕвездата Џенифер Лопез, открива холандскиот весник BD.
Read more
play_arrow

Објавен спотот за македонската евровизиска песна

На YouTube каналот на Евровизија е промовиран видеозаписот за песната Цирклс во изведба на Андреа Коевска, македонската претставничка на годинешниот Евросонг.
Read more

Вечерва е финалето на Евровизија: Како ќе изгледа и кој може да победи?

Големото финале на 65-тото издание на Евровизија започнува вечерва во 21 часот во Ротердам, а за титулата ќе се борат вкупно 26 земји.
Read more

Објавени датумите за Евровизија 2021

Љубителите на Изборот за песна на Евровизија може да почнат со одбројување до следното издание.
Read more