Facebook

Три нови опции на Facebook Messenger

Messenger ќе добие неколку нови опции, соопшти Facebook.
Read more

Објавени личните податоци на над половина милијарда Facebook корисници

На интернет денеска неовластено се појавија личните податоци на над половина милијарда корисници на Facebook.
Read more

Facebook воведува корисна опција - со едно големо „но“

Социјалната мрежа Facebook им олеснува на корисниците да го контролираат својот News Feed, односно почетната страница и алгоритмот благодарение на кој се прикажуваат објавите.
Read more

Facebook слави 17 години: Од мрежа за студенти до 2 милијарди корисници

Популарната социјална мрежа Facebook денеска слави 17 години постоење, со повеќе од 2 милијарди активни корисници низ светот.
Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Telegram за само четири дена, од минатата среда до неделата, по отстранувањето на апликацијата Parler.
Read more

Нема веќе „лајк“ на Facebook страници

Facebook ја укинува опцијата „лајк“ за јавни страници што ги користат уметници, јавни личности и брендови, соопшти компанијата.
Read more

Кои апликации собираат најмногу лични информации?

Нашите податоци се „на располагање“ кога користиме разни апликации на нашите телефони.
Read more

Facebook Dating конечно достапен во Европа

Facebook Dating конечно е достапен во Европа.
Read more

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Facebook повеќе нема да им препорачува на корисниците одредени здравствени групи на таа социјална мрежа, соопшти компанијата во обид да ги спречи дезинформациите кои се објавуваат во такви групи.
Read more

Првите луѓе на Facebook, Apple, Amazon и Google на сослушување пред американските конгресмени

Првите луѓе на најголемите технолошки компании Facebook, Apple, Аmazon и Google денеска ќе присуствуваат на сослушување пред американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја утврдат нивната пазарна моќ.
Read more

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс го обвини Facebook и другите социјални мрежи за брзото распространување на коронавирусот во САД, поради дезинформациите на нив.
Read more

Facebook избриша околу 900 профили поврзани со ултрадесничарски групи

Facebook вчера избриша речиси 900 налози поврзани со ултрадесничарските групи Proud Boys и American Guard, соопшти компанијата.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more