феминизам

Тренчевска му одговори на владиката Петар: Богохулие е отровот што го пушташ

Жената не бара повеќе права, бара исти права и исти можности како и мажите.
Read more
play_arrow

Владиката Петар со шокантна изјава: Пред феминизмот жените беа домаќинки

Владиката Петар со шокантна изјава за родовата еднаквост, за што вели дека е изопачена.
Read more

Зошто феминизам, а не „еднаквизам“?

Родовата еднаквост е сложено прашање што е предмет на постојана дебата и дискусија со децении.
Read more

Германија претстави феминистичка стратегија за надворешната политика

Германските министерства за надворешни работи и за развојна помош сакаат да ја поддржат позицијата на жената во иднина со феминистичка стратегија за надворешна политика, беше соопштено денеска во Берлин.
Read more

Марш за 8 Март: Ќе преживеат ли жените овде?

Активистките од организациите членки на Платформата за родова еднаквост го најавија традиционалниот осмомартовски марш што ќе се одржи на Меѓународниот ден за економска, политичка и општествена борба за рамноправ
Read more

Кој се плаши од женските брадавици?

Женското тело отсекогаш било предмет на дискусија во медиумите и јавниот дискурс, во најразличен контекст, од уметност, преку политика до здравје, најчесто дискутирано од оние кои не се жени.
Read more

Тинејџерката Зара стана најмладата жена која сама прелета околу светот

Белгиско-британска тинејџерка влезе во историјата со тоа што стана најмладата жена што сама летала околу светот.
Read more

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Шпанската фудбалерка Паула Дапена (24) одби да учествува во едноминутно молчење поради смртта на Диего Марадона и сега добива закани по живот.
Read more

Феминизмот во Македонија: До каде сме со родовата рамноправност?

Како мажите и жените го доживуваат 8 Март? Дали на Македонија ѝ е потребен феминизам? Дали жените би работеле типично „машки“ професии за да ја задржат финансиската самостојност?
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more