ФИФА

ФИФА: Пандев заслужува да го видиме на Мундијалот во Катар

Цирих, 23 март 2021 (МИА) – Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) во пресрет на утрешниот почеток на квалификациите за Мундијалот 2022 во Катар, денеска објави листа со десет фудбалери кои со својот квалитет
Read more

ФИФА и УЕФА се вклучија во спорот помеѓу ФФМ и АМС

Неодамнешните наизменични напади помеѓу Агенцијата за млади и спорт и Фудбалската федерација на Македонија дојдоа и до ФИФА и УЕФА кои испратија официјално соопштение во врска со спорот.
Read more

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Европската комисија (ЕК) им изрази силна поддршка на ФИФА и УЕФА во борбата против формирањето на нова т.н.
Read more

Левандовски конечно е најдобар играч на светот

Полјакот Роберт Левандовски е добитник на наградата на ФИФА за најдобар играч за 2020 година, како што и многумина се надеваа и почекуваа.
Read more
play_arrow

Голот а ла Марадона на Сон е најдобар гол за 2020

Пушкаш наградата на ФИФА за најдобар гол на годината оди кај Кореецот од Тотенхем.
Read more

Клоп ги победи Флик и Биелса и е тренер на годината според ФИФА

Стратегот на Ливерпул ја одбрани наградата на ФИФА за најдобар тренер освојувајќи ја втора година по ред.
Read more

УЕФА бара од ФИФА да го разгледа правилото за игра со рака

Европската фудбалска асоцијација бара измени и дополнувања за да се обезбеди поголема флексибилност за судиите и да се спречат нефер казни за играчите.
Read more

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Џани Инфантино е веќе во изолација откако доби позитивен тест на коронавирусот, извести светската куќа на фудбалот.
Read more
filter

ФИФА го објави календарот за Мундијалот во Катар во 2022

Првиот Мундијал во арапскиот свет ќе почне на 21 ноември во 11 часот по средноевропско време, а ќе заврши со финалето на 18 декември од 16 часот.
Read more

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Линиските судии на Мундијалот во Катар 2022 година би можеле да бидат заменети со роботи, изјави Јоханес Холцмилер, директор на одделот за технологија во ФИФА, во разговор за германскиот ARD.
Read more

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Откако фудбалер во Унгарија доби опомена, а Германската фудбалска асоцијација отвори истрага, светската куќа на фудбалот повика на здрав разум при санкционирањето играчи кои даваат поддршка на протестите во САД.
Read more
Блатер ги обвини Саркози и Платини дека придонеле Катар да го добие СП 2022

Блатер ги обвини Саркози и Платини дека придонеле Катар да го добие СП 2022

Париз, 11 март 2019 (МИА) – Поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер, повторно тврди дека доделувањето на организацијата на Светското првенство 2022 на Катар е резу
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more