гас

САД станаа најголем светски извозник на течен природен гас

САД се појавија како најголем светски извозник на течен природен гас (ЛНГ) за глобалниот пазар во 2023 година, објави денеска Reuters, цитирајќи податоци за следење на танкери и владини податоци.
Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Неодамнешното откритие се протега низ огромни територии на Северна Африка.
Read more

Дали готвењето на гас е поопасно за здравјето од живеењето во загаден град?

Иако професионалните и аматерски готвачи претпочитаат шпорети на гас наместо електрични алтернативи, новото истражување покажува дека шпоретите на гас произведуваат азот диоксид и фини честички - опасни отрови ко
Read more

Бектеши: Испораката на природен гас не е прекината, имаме алтернативи

Испораката на природен гас не е прекината, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши по информациите дека руски „Газпром“ ја прекинал испораката на гас кон Бугарија и Полска.
Read more

Путин тврди дека рускиот гас од денеска ќе се купува во рубли, западните лидери не прифаќаат

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека синоќа потпишал указ со кој се бара од странските купувачи да плаќаат за рускиот гас во рубли од 1 април, во кој се наведува дека постоечките договори ќе бидат суспендирани доколку уплатите не
Read more

Wall Street Journal: Кризата во Украина ги прави САД господари на пазарот на гас

Американскиот извоз на течен природен гас во Европа се зголеми поради ескалацијата на кризата во Украина, објави The Wall Street Journal.
Read more

Може ли Европа без рускиот гас? Ова се можните сценарија

Европската Унија би можела да се справи со краткорочни прекини во испораките на руски гас, но со тешки последици за економијата и итни мерки за намалување на побарувачката, се наведува во студијата на Институтот Б
Read more
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more