Германија

Колку се заработува во Германија: Платите за најпопуларните професии

Германскиот Сојузен завод за вработување објави водич низ платите за професиите со цел да овозможи поголема транспарентност кога станува збор за износите на примањата на одредено работно место.
Read more

Во Германија потврден првиот случај на мајмунски сипаници

Германија денеска го потврди првиот случај на мајмунски сипаници, а нови случаи на зараза претходно пријавија Италија, Шпанија, Франција и Велика Британија.
Read more
play_arrow

Моментот кога германска министерка беше гаѓана со јајце

На предизборен собир во Северна Рајна Вестфалија германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок беше гаѓана со јајца од страна на присутни во публиката.
Read more

Германија протера 40 руски дипломати

Read more

Апел до Германците да не прават залихи на брашно и сончогледово масло

Здружението на германски трговци со животни намирници денеска апелираше до потрошувачите да не складираат прехранбени производи, особено брашно и сончогледово масло.
Read more

Германија ги избриша сите држави и региони од листата на високоризични

Германските власти донесоа одлука за бришење на сите држави од листата на високоризични, кога станува збор за епидемијата на коронавирусот.
Read more
filter

Хитлеровото место за одмор сѐ попопуларно кај туристите

Оберзалцберг е сместен во импозантниот свет на Баварските Алпи, на 1.000 метри надморска височина. Но, ова идилично планинско место има мрачна историја.
Read more
play_arrow

Црвен аларм: Силно невреме ја погоди Германија, поплавен дел од Хамбург

Бурата Иленија во текот на ноќта пристигна во Германија откако метеоролозите ден претходно предупредија дека северот и истокот на земјата ќе бидат погодени од силно невреме.
Read more

Германија не ја постигна целта да вакцинира 80% од населението

Германската Влада не ја постигна планираната цел 80% од населението да прими барем една доза од вакцината против коронавирусот до крајот на јануари, покажуваат официјалните податоци објавени денеска – 75,8% од 83 милиони луѓе примиле најма
Read more

Германија има потреба од 400.000 странски работници годишно, па ја покачи дневницата

Новата германска коалициска влада сака секоја година од странство да привлече 400.000 квалификувани работници за да го реши проблемот со демографската нерамнотежа и недостигот на работници во клучните сектори.
Read more
play_arrow

Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Доживување на Октоберфест или кригла пиво и колбаси во некоја од старите пивници во Минхен - Баварија има многу повеќе што да понуди.
Read more
play_arrow

Несреќа во Германија: Камион се судри со конвој на американската војска

Read more
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more