Германија

Руски борбен авион Су-27 пресретнал германски авион над Балтикот

Руската војска соопшти дека придружувала германски извидувачки авион над Балтичкото Море подалеку од рускиот воздушен простор.
Read more

Во Германија спречен терористички напад со боени отрови

Во германскиот град Кастроп-Рауксел, во областа Рур, синоќа е уапсен 32-годишен државјанин на Иран, осомничен дека набавил цијанид и рицин со цел да изврши исламистички мотивиран напад.
Read more

Deutsche Bahn во очај: Фалат 25.000 работници, веќе не треба познавање германски

Националната железничка компанија Deutsche Bahn оваа година очајно има потреба од нова работна сила. Поради оваа причина најавија дека бараат дури 25.000 нови работници.
Read more

Набрзо полесно ќе се добива германско државјанство

Германското Министерство за внатрешни работи подготви нови правила за добивање на државјанство, според кои странците кои живеат во Германија повеќе нема да треба да се откажуваат од пасошите за да добијат германско државјанство и ќе можат
Read more

Германец спиел зад волан додека полицијата ја бркала неговата Tesla

Прилично бизарна приказна ни доаѓа од Германија за возач на електричен автомобил Tesla кој заспал зад воланот и предизвикал полициска потера.
Read more

Германците во страв: Ќе бидеме посиромашни и поосамени

Речиси две третини од германските граѓани се загрижени дека нема да можат да поднесат зголемување на цените со нивните сегашни приходи, соопшти во вторникот католичката добротворна организација „Малтесер“.
Read more
filter

Убавините на Гармиш-Партенкирхен

На повеќето им е познат по познатите скокалници, љубителите на зимските спортови веќе го обожаваат, но има и други работи што шармантниот Гармиш-Партенкирхен ги нуди.
Read more
play_arrow
filter

Eксплодира oгромен аквариум со 1.500 риби во хотел во Берлин, две лица се повредени

Огромен аквариум висок 16 метри наводно експлодирал изутринава во хотел во Берлин, Итната служба добила повик околу 6 часот.
Read more

Заврши заложничката криза во Дрезден, заложниците се неповредени

Германската полиција денеска соопшти дека заложничката криза во Дрезден завршила и дека двајца заложници се спасени.
Read more

Заложничка драма во мол во Дрезден, потврдена една жртва

Вооружен маж во Дрезден зел луѓе како заложници во трговскиот центар Altmarkt-Galerie.
Read more

Нови детали за обидот за пуч во Германија, меѓу уапсените е и готвачка ѕвезда

Познати се нови детали за обидот на екстремните десничари да извршат државен удар во Германија. Меѓу уапсените има и лица добро познати на домашната јавност.
Read more

Гаф на германската армија: Војниците добиле SS униформи

Министерството за одбрана им нареди на војниците да ги „откинат“ буквите поврзани со озлогласената нацистичка организација.
Read more
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more