Гинисов рекорд

play_arrow

Најдобрата класична музика во изведба на воз

Хамбургшкиот Miniatur Wunderland постави гинисов светски рекорд за најдолга изведба на класична музика од страна на модел на воз.
Read more
play_arrow

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Хрватски нуркач го собори светскиот рекорд за најдолго време под вода без воздух.
Read more
play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Исфрлајќи вода во височина од 105 метри фонтаната „Палм“ го сруши гинисовиот рекорд за најголема фонтана.
Read more
play_arrow

Гинисов рекорд: За 1 минута скрши 245 ореви со глава

Во морето на чудни Гинисови рекорди припаѓа и ова видео за човек кој најбрзо крши ореви.
Read more
play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Бразилската сурферка Маја Габеира постави нов рекорд, совладувајќи бран од 22 метри.
Read more
filter

27 август 1955, првпат излегла „Гинисовата книга на рекорди“

Со 198 страници испишани со разно-разни обични и необични рекорди, книгата „The Guinness Book of Records“ излегна низ книжарниците во Обединетото Кралство и веднаш се стекнала со голема популарност.
Read more
play_arrow

90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Хамако Мори официјално е признаена за најстара гејмерка во светот. Родена е на 18 февруари 1930 година и има 90 години. Нејзиниот YouTube канал моментално има над 150.000 претплатници.
Read more
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more