грав

Рецепт на денот: Посен намаз од грав

Вкусен намаз идеален за време на постите.
Read more

Светиниколско тавче-гравче со запршка без брашно

Одлично се вклопува на трпезата на популарната слава и именден, оди со риба, а толку е добро што ја заменува компир салатата.
Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Касуле е старо француско јадење кое се прави со неочекувана комбинација на зачини, а е вистински деликатес за сите гурмани.
Read more

Италијански грав со зелен зеленчук

Се подготвува полесно и побрзо од нашиот, а има интересен вкус. Во гравот треба да додадете зелен зеленчук како кељ и спанаќ и ќе добиете лесен и вкусен оброк.
Read more

Сок од грав против воспаление на бубрезите

Гравот на сите ни е познат поради тоа што ни е национален специјалитет, варен, а особено тавче. Но, дали сте пробале сок од грав? Не делува привлечно, но вкусот ќе ве воодушеви - осмелете се.
Read more

Војнички грав: Оригинален рецепт според нормите на ЈНА

Сите оние кои служеле војска во поранешна Југославија се уште се сеќаваат на војничкото гравче на ЈНА.
Read more
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more