грип

Зошто КОВИД нема да биде болест како грипот?

Откако Англија почна да се подготвува за укинување на мерките, пораките на министрите за здравство се променија.
Read more

Два вида на грип веројатно изумреле поради ковид-рестрикциите

Ефективноста на карантинот, полицискиот час и сите други рестрикции воведени поради COVID-19 сѐ уште се предмед на разни полемики, но затворањето на училиштата и бизнисите, рестрикциите за патување и забраната за групирање веројатно придон
Read more

Грипот не може да влезе во човек кој има корона, тврди српски вирусолог

Грип нема оваа година затоа што короната му лачи интерферон, кој спречува навлегување на други вируси во телото, објаснува д-р Миланко Шеклер, вирусолог од Институтот за ветеринарство во Кралево, Србија.
Read more

СЗО: Случаите на инфекција со грип се намалени за над 90 отсто

Мерките преземени од земјите за борба против пандемијата на коронавирус ја искоренија инциденцата на грип, изјави денеска шефот на одделот за пандемии и епидемични болести на СЗО Силвија Брајанд, пренесува ТАSS.
Read more

Зошто исчезна грипот?

Пред два дена, Министерството за здравство соопшти дека во сезоната 2020/2021 година вкупниот број заболени од сезонски грип изнесува 539, што е за 92,5 отсто помалку споредено со истиот период лани и 94,5 отсто
Read more

92,5 отсто помалку заболени од сезонски грип во однос на минатата година

Во сезоната 2020/2021 година вкупниот број заболени од сезонски грип изнесува 539, што е за 92,5 отсто помалку споредено со истиот период лани и 94,5 отсто помалку во однос на типичната сезонска крива, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Заштитните КОВИД мерки го намалија сезонскиот грип, бројот на заболени 433

Министерството за здравство соопшти дека во сезоната 2020/2021 година вкупниот број заболени од сезонски грип изнесува 433 што е 73,2 отсто помалку во споредба со истиот период лани и 86,3 проценти помалку во однос на типичната сезонска кр
Read more

Вакцинацијата против сезонски грип почнува идната недела

Вакцините против сезонски грип денеска пристигнуваат во државава и ќе бидат распределени по центрите за јавно здравје, а вакцинацијата, како што информираа од Центарот за јавно здравје Скопје, ќе почне на стартот на идната недела.
Read more

Разликувајте ги симптомите на грип и настинка од симптомите на коронавирусот

Губењето на осетот на мирис кој може да се појави кај заразените со коронавирусот е единствен и поинаков од оној што го искусиле луѓето со тешка настинка или грип, велат европски истражувачи.
Read more

Искуство од Кина: Можно е истовремено да имате и грип и коронавирус

Многумина се загрижени како коронавирусот ќе влијае на здравјето на луѓето кога ќе почне сезоната на грип. Guardian го дава одговорот на ова прашање.
Read more
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more