Избори 2020

Артина со 23 години е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав

Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присуствуваа денеска на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав, која се одржа во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на COVID-19.
Read more

ДИК поднесе пријава во полиција за хакирањето на сајтот, вчера паднал и сајтот на МВР

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија и на Time.mk, вчера во текот на денот во траење во неколку часа паднал и сајтот на Министерството за внатрешни работи.
Read more

Затворени гласачките места

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – Во 21 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните на Република Северна Македонија можеа да гласаат на предвремените парламентрани избори.
Read more

До 19 часот гласале 45,77 проценти од гласачите

До 19 часот на гласање излегле 830.370 граѓани со право на глас односно одѕивот е 45,77 проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени се податоци од 3.463 гласачки места.
Read more

Осум прекршувања на изборниот молк, најмногу во Скопје

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – За време на предизборниот молк, до 07 часот односно отворање на избирачките места, биле регистрирани осум прекршувања на изборниот молк, од кои шест биле на подрачјето на СВР Скопје и по еден на подрачјето на С
Read more

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

На 3.390 избирачки места можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список.
Read more

Кој ќе го спроведе гласањето на лицата со COVID-19?

Скопје, 9 јули 2020 (МИА) – Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница соопшти дека до завршувањето на рокот синоќа на полноќ пријави за гласање до Општинските изборни комисии доставиле 742 лица со COVID-19 и 9.465 болни, немоќни
Read more

На десетина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните

Ветувања за правна држава, нулта корупција, за повисоки плати, вложувања во здравството, инфраструктурата, економијата и земјоделството, во младите и поддршка за занаетчиството испорачаа политичките субјекти во земјава на десетина дена пре
Read more

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за три дена во земјава, од 22 јуни целосно функционална за следење на изборите

За три дена, односно на 19 јуни во земјава пристигнува набљудувачкиот тим на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, кој ќе биде подготвен за работа од 22 јуни, изјави за МИА портпаролката на ОБСЕ/ОДИХР, Катја Андруш.
Read more

Заев: Изборите се решение, а не проблем

Струмица, 23 мај 2020 (МИА) – Потребно е и одговорно е да се најде решение за изборите да се одржат пред почетокот на летото, најмногу заради здравјето на луѓето. Затоа, нашата, мојата порака е: изборите се решение, а не проблем.
Read more
реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more