Избори 2020

play_arrow

ДИК: Коалицијата „Можеме“ освои 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, а ДУИ 15

Државната изборна комисија ги објави неофицијалните конечни резултати од предвремените парламентарни избори, што се одржаа вчера во земјава.
Read more

Шабани: ДИК во стандардна процедура ги проверува податоците за резултатите од изборите од ОИК

Државната изборна комисија (ДИК) се очекува во попладневните часови да одржи седница на која треба да бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите.
Read more
play_arrow

RUPTLY за денешните избори

Берлинската видео агенција направи видео прилог од главниот град Скопје посветен на денешниот изборен ден.
Read more
play_arrow

ДИК: До 15 часот на гласање излегле 31,78 отсто од гласачите

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – Одзивот на гласачите до 15 часот е 31,78 отсто, соопштија од Државната изборна комисија попладнево на прес-конференција.
Read more

Било каква чкртаница и гласачкото ливче е неважечко

Низ интернет медиумите се појавија куп лажни вести кои ги наведуваат гласачите да заокружат или чкртнат нешто плус на гласачкото ливче, а со тоа намерно да изнудат нивните ливчиња да бидат неважечки со цел да поништат колку што е можно пов
Read more

ДИК: 723 лица заболени од COVID-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Скопје, 13 јули 2020 (МИА) – Вкупно 723 лица го искористиле правото на глас во рамки на денешното гласање на лица заболени од COVID-19 и во самоизолација, информираше денеска Државната изборна комисија.
Read more
play_arrow

Ангелов: Со Апасиев и Петровски дебатираме жестоко, а потоа пиеме кафе

Стојанче Ангелов, познат во јавноста како Генералот, вели дека не сите јавни дебати продуцираат омраза, за што наведе пример со двајца негови противници со кои на ТВ изгледа непријателски, а всушност пред или по дебатата заедно пие кафе.
Read more
play_arrow

„Гласај“ – нова иницијатива на ЦИВИЛ за граѓанско учество на изборите

Здружението ЦИВИЛ ја спроведе иницијативата „Гласај / Voto“ на социјалните мрежи со цел, како што соопшти денеска, да им даде поттик на граѓаните да го искористат своето право на глас и да излезат на гласање на 15 јули.
Read more

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на избирачко место во средното училиште „Јосип Броз Тито“ ќе спроведе симулација на безбедно гласање со примена на сите мерки и здравствени препораки.
Read more

Заев ветува европеизација и економски развој, Мицкоски обнова и промени

Горд е целиот наш народ. Горди се Македонците заради сочувување, гарантирање и потврда на македонскиот идентитет и македонскиот јазик.
Read more

ДУИ бара ТВ дебата на Зибери со Заев и Мицкоски

Граѓаните имаат право да ги видат тројцата кандидати за премиер на ТВ дебата, па затоа ја повикуваме Агенцијата за медиуми да обезбеди демократски и еднакви стандарди, порача денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, апелирајќи за рамнопра
Read more

ДИК ги отфрли приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и Левица за предвреме почната изборна кампања

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 71.
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more