избори 2020

Одбиени сите тужби од Алијанса и Алтернатива и на Интегра, потврдени решенијата на ДИК

Тужбите поднесени од Интерга, Алијанса за Албанците и Алтернатива и едно физичко лице, се одбиваат како неосновани и се потврдуваат решенијата на Државната изборна комисија, информираат од Управниот суд.
Read more

Заврши рокот за поднесување приговори, до 21 часот во ДИК поднесени 82

Вкупно 82 приговора се поднесени до 21 часот синоќа, информираат од Државната изборна комисија (ДИК).
Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Возило на гостиварската Изборна комисија во кое се превезувал изборниот материјал од вчерашното гласање за предвремените парламентарни избори, се запалило во движење.
Read more

Инцидент на гласачко место во Скопје, нудење пари за гласање во Радовиш и Битола

Скопје, 15 јули 2020 (МИА) – По отворањето на гласачките места, досега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир во Скопје на избирачкото место во ОУ „Петар Поп Арсов“.
Read more

Реџепи: Движењето БЕСА е убедено во победата на 15 јули

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Потпретседателот на Движењето БЕСА Кастриот Реџепи денеска на својот фејбук профил напиша дека се убедени во победа на 15 јули, а Коалицијата „Можеме“ е концепт на напредок, развој и заложба за обезбедување подо
Read more

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Скопје, 6 јуни 2020 (МИА) – Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека на земјава ѝ се потребни фер и демократски избори, но во оној момент, кога граѓаните без страв за своето здравје ќе излезат и ќе го поддржат тој во кого верув
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more