Холандија

Златна треска во Холандија: Се бара закопаното нацистичко злато

Се верува дека германските војници сокриле плен вреден милиони евра во близина на едно холандско село.
Read more

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Не е тајна дека Холанѓанките живеат прилично добро и сите постојано слушаме дека децата во Холандија се најсреќни во светот. Сепак, останува прашањето – каде живеат најсреќните мајки во светот?
Read more

Зошто на прозорците на холандските згради нема завеси?

Ако некогаш сте имале можност да се прошетате низ Амстердам или некои други холандски градови, веројатно сте забележале дека никаде нема завеси.
Read more

Четири работи кои никогаш не треба да ги правите во Амстердам

Како и секаде, има некои работи што треба и не треба да ги имате на ум при посетата на најпознатиот холандски град и престолнина на државата.
Read more

Кралот на Холандија повеќе нема да се вози во златната кочија поради расистички украси

Кочијата на холандското кралско семејство, оспорувана затоа што е украсена со расистички прикази, повеќе нема да се користи, објави кралот Вилем-Александер. Кочијата е навредлива за голем број луѓе.
Read more
filter

Амстердамска пицерија до која се оди само со чамец

Доколку некогаш се одлучите да го посетите Амстердам и да запловите низ градските канали, задолжително застанете кај малата пицерија Сан Марко, „спуштете го сидрото“ и опуштете се со пијалак и нешто од вкусното мени.
Read more

Холандската полиција приведе деветмина кои подготовувале терористички напад

Read more
play_arrow

Холанѓанец од балкон со самострел усмрти двајца минувачи

Во холанскиот град Алмело денеска е изведен вооружен напад, во кој две лица загинаа, а едно е повредено. Осомничениот е уапсен, откако претходно бил ранет, јавија локалните медиуми.
Read more

Белгиски F-16 се заби во барака

Пилотот на борбениот авион навреме се исфрлил со падобран, а авионот завршил во барака. За среќа нема загинати.
Read more

Холандија ја прекинува вакцинацијата со AstraZeneca за луѓе под 60 години

Холандија вчера привремено ја прекина вакцинацијата со AstraZeneca за лица помлади од 60 години, по смртта на жена која примила ваква вакцина, соопшти холандското Министерство за здравство.
Read more

Холандија ќе запре со употребата на вакцината од AstraZeneca

 Холандија ќе запре со користење на вакцината на AstraZeneca против COVID-19 најмалку до 29 март како мерка на претпазливост, соопшти синоќа холандската Влада.
Read more

Сексуалните работници во Холандија протестираа против ковид мерките

Сексуалните работници од цела Холандија им се придружија на протестите во Хаг против ограничувањата кои ја забрануваат нивната работа, пренесе Guardian.
Read more
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more