Хрватска

Системи за „чист сообраќај“ во четирите најголеми градови во Хрватска

Транспортот игра клучна улога за општеството и економијата, а во исто време е еден од најголемите загадувачи на воздухот како резултат на зголемената емисија на штетни гасови.
Read more
filter

И Европа има Кинески ѕид, се наоѓа во Хрватска

На хрватскиот полуостров Пељeшац се наоѓаат чудесни средновековни ѕидини, кои после Кинескиот ѕид, се најдолгиот зачуван фортификациски систем во светот.
Read more

Хрватска одлучи кој прележал COVID-19 да прими една доза вакцина

Во Хрватска официјално е одлучено дека луѓето кои прележале COVID-19 треба да примаат само една доза вакцина.
Read more

Во Хрватска оваа година целосна забрана за употреба на пластични кеси

Новиот Закон за управување со отпад во Хрватска предвидува целосна забрана за лесни пластични кеси, кои повеќе не ќе може да се купат.
Read more
play_arrow

Поставен нов светски рекорд: 24 и пол минути под вода без воздух

Хрватски нуркач го собори светскиот рекорд за најдолго време под вода без воздух.
Read more

Пленковиќ: Хрватска го продолжува вакцинирањето со AstraZeneca

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска соопшти дека во земјата продолжува вакцинацијата со вакцината на AstraZeneca и дека ќе се сочека и Европската агенција за лекови (ЕМА), која својот конечен став го најави за четврток.
Read more

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Read more

Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Хрватска две минути пред 11 часот.
Read more

Во Хрватска откриена мутација на COVID-19, засега не се знае од кој сој

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, денеска информира дека една од можните мутации, која има својства не само на онаа откриена во Бразил, туку и на варијантите откриени првпат во Велика Британија, и Јужна Африка, била откриена во
Read more

Пробен попис на населението во Хрватска од 1 до 15 март

Од 1 до 15 март во Хрватска ќе се одржи пробен попис на населението.
Read more

Повторно земјотрес во Хрватска

Тлото во Хрватска не престанува да се тресе. Во околината на градот Сисак е регистриран земјотрес.
Read more

Хрватски сеизмолог: Многу мала веројатност за нов силен земјотрес

Хрватскиот сеизмолог Крешимир Кук изјави дека е мала веројатноста дека може да се случи нов силен земјотрес во областа Петриња и во загрепското подрачје.
Read more
реклама

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more