Кина

Топ 10 пронајдоци кои Кина му ги даде на светот

Зачудувачки инвентивната античка Кина зазема водечка светска позиција во различни области во изучувањето на природата уште од пред новата ера.
Read more

Дутерте ѝ се закани на Кина: Нашето пријателство завршува тука

Претседателот на Филипините нема намера да ги повлече своите бродови од поморските територии кои Кина тврди дека се нејзини, а тензиите во овој дел од Јужното Кинеско Море растат од ден на ден.
Read more
play_arrow

Кои се најлудите мегапроекти кои моментално се градат?

На неколку локации ширум светот во моментов се одвива изградба на неколку мегапроекти кои по нивното комплетирање треба да бидат величествени зданија.
Read more
play_arrow

Кинеска Атлантида: 40 метри под површината е древниот Град на лавовите

По кристално чистите води на езерото Цјандао распослани лежат 1.078 острови, а на дното на езерото се крие древен град.
Read more

Кина гради втора вселенска станица во орбитата на Земјата

Кина денес лансираше модул без екипаж во земјината орбита, којшто содржи простор за сместување три лица. Тој ќе биде дел од нова вселенска станица, што треба да биде готова до крајот на 2022 година, објавија државните медиуми.
Read more

Кина бара да не се политизира потеклото на коронавирусот

Кинеските власти побараа истрагата на Светската здравствена организација за потеклото на пандемијата на COVID-19 да не се политизира, откако денеска тим од експерти на СЗО излезе од карантин во Вухан и почна со оперативна работа.
Read more

Спасени 7 од 22 кинески рудари кои се затрупани две недели

Спасувачки екипи извлекоа седум кинески рудари на безбедно, откако две недели беа затрупани во рудникот по експлозијата која ги спречи да излезат, објави државната телевизија CCTV.
Read more

Кинески град нуди награда за секој што ќе пријави лице кое не е тестирано на коронавирус

Кинескиот град Нангонг понуди награда од 500 јуани (77 долари) за секој што ќе пријави граѓанин кој не е тестиран на коронавирус, пренесе Associated Press.
Read more

ЦЕБР: Кина во 2028 година ќе биде прва економија во светот

Кина во 2028 година ќе ги престигне САД и ќе стане прва економија во светот, пет години од претходниоте проценки, се наведува во најновиот извештај на британскиот Центар за економски и бизнис истражувања (Centre for Economics and Business
Read more
filter

Кинеската убавица Мен Чи Чи

Read more

Пелени за пилотите при дестинации со висок ризик од COVID-19

Кинеската Управа за цивилно воздухопловство препорача, при чартер-летови со дестинации со висок ризик од COVID-19, екипажот да носи пелени за еднократна употреба и да се избегнува користење тоалети.
Read more

Столтенберг: Кина не е наш непријател, но не ги дели нашите вредности

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по дводневниот министерски состанок за надворешни работи на Алијансата, се осврна на предизвиците во односите помеѓу Кина и Западот, јави дописничката на МИА од Брисел.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more