Кина

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Компанијата Microsoft најави дека ќе ја укине локалната верзија на  LinkedIn во Кина, која беше последната американска социјална мрежа што продолжи со работа во таа земја.
Read more

Затворен кинески град од 9,5 милиони жители поради 3 нови случаи на COVID-19

Кинескиот град Харбин е затворен поради нови случаи на инфекција со коронавирус, а испратени се и национални здравствени службеници за да се справат со ново можно жариште.
Read more
play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Кинезите имаат луда идеја да го поврзат Егејското Море со Дунав за по оваа рута да се движат товарни бродови.
Read more
play_arrow

Во поплавите во Кина загинаа 12 лица, евакуирани 100.000 жители

Поради обилните дождови во главниот град на кинеската покраина Хенан загинаа 12 лица, а околу 100.000 жители се евакуирани на безбедно место, пренесе кинеската државна агенција Xinhua.
Read more

Кина им дозволи на паровите да имаат по три деца

Read more
реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more