Кинотека

Проекција на дигитално реставрираната копија на „Фросина“ во Кинотека

Скопје, 16 јуни 2021 (МИА) – Во летното кино на Кинотеката вечер ќе биде прикажана новата, дигитално реставрирана копија на првиот македонски игран филм „Фросина“ на режисерот Војислав Нановиќ, од 1952 година.
Read more

Стартува летното кино „Мирно лето“ во Кинотека

Со проекција на документарниот филм „Forte“ од програмата на фестивалот „Вечери на женски права“ на режисерот Дејвид Донели вечер во дворот на скопската Кинотека почнува летното кино „Мирно лето“.
Read more
play_arrow

Европски филмски предизвик до 17 мај

Од 8 март до 17 мај филмофилите може да учествуваат на Европскиот филмски предизвик (European Film Challenge) и тие што ќе имаат најмногу освоени поени ќе отпатуваат на црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал 2021, доколку не биде отка
Read more

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

Кинотеката денеска промовираше ново ДВД-издание со пет македонски долгометражни играни филмови дигитално реставрирани, а снимени на 35-милиметарска филмска лента, по повод Светскиот ден на аудиовизуелното наследство, кој годинава се одбеле
Read more

Кинотека продолжува со прикажувањето филмови под отворено небо

Скопје, 24 јули 2020 (МИА) – Кинотека соопшти дека продолжува со прикажувањето филмови во летното кино под отворено небо.
Read more
play_arrow

Голем интерес за кината на отворено во Скопје

По олабавувањето на рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот во земјава, кината на отворено понудија богата програма за љубителите на филмот.
Read more

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Кинотека на Северна Македонија од 17 до 27 јули ќе прикаже циклус филмови со Чарли Чаплин под отворено небо.
Read more
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more