китови

play_arrow

Дрон го сними моментот кога орка распарчува ајкула

Пред неполн месец пишувавме дека научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во водите на Јужна Африка
Read more
filter

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Научниците успеаја да ја утврдат причината зошто орките од 2017 година ги тероризираат големите бели ајкули во близина на брегот на Кејп Таун.
Read more

Во Нов Зеланд се насукаа 36 китови

Read more
play_arrow

Постои едно животно од кое ајкулите бегаат

Ајкулите се едни од најопасните предатори во животинскиот свет, а од нив бега и човекот. Но, има ли некое животно од кое и тие се плашат?
Read more
play_arrow

Погледнете како китовите се принудени да ги избегнуваат бродовите додека се хранат

Анимација објавена на Twitter ја покажува борбата на еден кит принуден да ги избегнува големите бродови додека се обидува да се храни.
Read more

Сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад

Во истражување на научници од данскиот Универзитет Архус е наведено дека сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад, односно недостаток на плен.
Read more
play_arrow

Блиска средба со белуга кит

Руски нуркач имаше блиска средба со белуга кит кој беше пријателски настроен и дури дозволи да го погали.
Read more
play_arrow

На брегот на Тасманија се насукаа 270 китови, најмалку 25 загинаа

Во тек е спасувачка акција на над 200 китови насукани на брегот на Тасманија, пренесе BBC. Досега загинаа најмалку 25 кита. Спасувачките екипи прават сè за да спасат што повеќе китови.
Read more
реклама

Цел интернет пука сеир со роботот на Илон Маск 

Read more

Еврото зајакна, инфлацијата во еврозоната рекордна

Read more

Емили Ратајковски го критикуваше филмот за Мерилин Монро: Правиме фетиш од женската болка

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more