климатски промени

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

На инсектите им се припишуваат 29% од емисиите на јаглерод од гнили дрвја, а во тоа учествуваат и самите термити. Меѓутоа, ситуацијата со климатските промени би можела и да се влоши.
Read more

Минатиот месец беше најтоплиот септември во историјата

Минатиот месец беше најтоплиот септември досега, со невообичаено високи температури регистрирани во близина на Сибир, Блискиот Исток и делови од Јужна Америка и Австралија, соопшти Copernicus, програмата на ЕУ за следење на климатските про
Read more
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more