книги

Ибра објавува нова книга: Ќе го откријам најскриениот јас

Златан Ибрахимовиќ во октомври ќе наполни 40 години, а роденденот ќе го прослави со објавување на нова книга посветена на неговиот живот.
Read more

Рациновото признание за 2021 за Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“

Наградата Рациново признание за 2021 година се доделува на писателот Милован Стефановски за романот „Теорија за кучешка година“, наградата ќе му биде доделена во рамките на претстојните 58 Рацинови средби кои ќе се одржат од петок до недел
Read more

За наградата „Пегаз“ за необјавен роман конкурираат 44 ракописи

Во конкуренција за наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината се 44 ракописи, соопшти издавачката куќа „Арс Ламина“, која со Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ третпат го органи
Read more

Саем на книга 2021 во септември

Овогодинешниот Саем на книга ќе се одржи од 8 до 14 септември и веројатно ќе биде на затворено.
Read more

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Книгата „Македонскиот феникс меѓу уништувањето и самоуништувањето“ од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов ја објави книгоиздателството „Матица македонска“ од Скопје.
Read more
play_arrow

600 илјади нови книги фаќаат прашина во националните подруми

Не сите книги кои Министерството за култира ги печатеше почнувајќи од 2009 година завршија на полиците во библиотеките, читалните и книжарниците.
Read more

Објавени два тома од Душан Стојковиќ за современата македонска книжевност

Книгоиздателството Арка од Смедерево објави два тома од професорот Душан Стојковиќ. Делата се посветени на автори и дела од сите генерации на современата македонска книжевност.
Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Детската книга насловена како „The Christmas Pig“ ќе излезе во октомври годинава во повеќе земји ширум земји.
Read more

Ново јубилејно издание на „Првите луѓе на Државниот архив (1951 – 2021)“

Државниот архив објави ново издание „Првите луѓе на Државниот архив (1951 – 2021)“ од проф. д-р Марјан Димитријевски по повод одбележувањето на јубилејот 70 години постоење на институцијата.
Read more

„Писма од карантин“ – нова книга од Димитар Башевски

Издавачката куќа „Слово“ ја објави книгата „Писма од карантин“ од Димитар Башевски, настаната во месеците на ковид-пандемијата.
Read more

Промовирана книгата „Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ на Трајче Малинов

„Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ е прва книга на м-р по музика професор Трајче Малинов.
Read more
filter

Сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева објавена во Шпанија, САД и Латинска Америка

Сликовницата „Џиновска продавница за фантазии“ на Бистра Георгиева по изданието од една од најпознатите европски издавачки куќи Tramuntana, ќе може да се чита на шпански јазик и во сите држави во Латинска Америка, како и во САД.
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more