корона-криза

United Airlines праќа 2.850 пилоти на принуден одмор

Авиокомпанијата United Airlines соопшти дека оваа есен ќе испрати до 2.850 пилоти на принуден одмор, освен ако американската Влада не им обезбеди поголема помош на авиокомпаниите за покривање на деловните трошоци за време на падот поради п
Read more

Гутереш: Туризмот во светот со загуба од 320 милијарди долари, под ризик 120 милиони работни места

Околу 120 милиони работни места во туризмот на глобално ниво се изложени на ризик поради пандемијата со COVID-19, кажа денеска генералниот секретар на Обединетите нации, Антониу Гутереш.
Read more

Криминалот во Јужна Африка опадна за 40 проценти од воведувањето на рестрикциите

Криминалот во Јужна Африка се намали за 40 проценти во првите три месеци од воведувањето рестриктивни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, покажуваат официјалните податоци.  
Read more

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Замокот Версај изгуби 45 милиони евра поради намалениот број посети за време на мерките на изолација, изјави претседателката на музејот Кетрин Пегар, која смета дека мора да се преиспита економскиот модел на оваа установа.
Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Поради мерките воведени против епидемијата на коронавирусот, Норвежанка и Швеѓанец решија да стапат во брак на самата граница меѓу двете земји.
Read more

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Компанијата за резервации на хотели и куќи за изнајмување, Booking.com, соопшти дека ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени, што е една четвртина од нејзината работна сила, бидејќи патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на коронавир
Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Интернет криминалците ја користат пандемијата на коронавирусот за да ги префрлат целите за компјутерски напади од поединци и мали бизниси кон големи корпорации, влади и критична инфраструктура, соопшти Интерпол.
Read more

Владата ја одржа 78. седница

Владата на Република Северна Македонија на денешната 78. седница, на предлог на Комисијата за заразни болести ги донесе Протоколот за работа на кошаркарските клубови при КФСМ за одржување тренинзи и натпревари без присуство на публика и Пр
Read more

Marks & Spencer ќе затвори околу илјада работни места

Еден од столбовите на британскиот малопродажен сектор, синџирот Marks & Spencer соопшти дека планира да затвори 950 работни места.
Read more

ЕУ постигна договор по петдневни маратонски преговори

По петдневни маратонски преговори, лидерите на земјите членки на ЕУ конечно постигнаа договор околу пакетот помош, под името „Next Generation EU“ и повеќегодишната финансиска рамка, односно буџетот на Унијата за следните седум години.
Read more

Светска банка бара од Г20 да ги намали долговите на најсиромашните земји

Претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, ги повика земјите од Г20 да разговараат за намалување на долговите на најсиромашните земји со цел да се минимизираат економските влијанија на пандемијата на коронавирусот.
Read more

Повеќето германски работници и по пандемијата сакаат да работат од дома

Повеќето вработени во Германија сакаат да работат од дома и по завршувањето на пандемијата на новиот коронавирус, покажуваат резултатите од анкетата на Универзитетот во Констанц.
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more