коронавирус

Американците не ја исклучуваат можноста коронавирусот да излегол од лабораторија

Американските разузнавачки служби не ја исклучуваат хипотезата дека се случил инцидент во кинеска лабораторија, како објаснување за почетокот на епидемијата на коронавирус во Вухан, Кина, соопштија вчера официјалн
Read more

Британски научник тврди: Новиот сој на коронавирус ќе се рашири низ целиот свет

Британскиот професор по медицина на Универзитетот Ливерпул и член на советодавното тело за итни ситуации, Калум Симпл оцени дека новиот сој на коронавирус, кој се шири низ Велика Британија, најверојатно ќе стане доминантен во целиот свет.
Read more

СЗО потврди дека лекот ремдесивир не делува врз коронавирусот

Истражувачи за Светската здравствена организација (СЗО) детално ги испитале антивирусните лекови што им се даваат на болните од COVID-19, надевајќи се дека тие ќе се покажат ефикасни во борбата против заразата, меѓутоа, истражувањето дало
Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Во југозападната кинеска покраина Сичуан се шири норовирусот, со кој заразени се над 50 деца, пренесе Global Times.
Read more

Што значи безбеден секс во време на пандемија во Македонија?

Држењето безбедна дистанца е една од основните мерки за заштита од заразување со вирусот SARS-CoV-2 што ја предизвикува болеста COVID-19.
Read more
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more