коронавирус

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирусот COVID-19. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани.
Read more
play_arrow

Тајмлапс: Како коронавирусот се прошири низ светот?

Во оваа застрашувачка анимација е прикажано како коронавирусот се рашири низ светот, почнувајќи од првите случаи во декември, 2019 година па до повеќе од 10 милиони заразени до јуни, 2020 година.
Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

И понатаму има многу непознати работи за имунитетот кој се создава по прележување на COVID-19, но еден доктор од Вашингтон сведочи дека негови пациенти по втор пат се разболувале од коронавирусот.
Read more

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Лекот во ЕУ е одобрен по итна постапка – за помалку од еден месец. САД уште на почетокот на мај одобрија ограничена употреба на ремдесивир во болниците.
Read more

Нови случаи на заразени во Нов Зеланд

Нов Зеланд повторно има заразени од коронавирус, и покрај тоа што минатиот понеделник прогласија крај на епидемијата.
Read more

Единаесет квартови во Пекинг под карантин поради ново жариште на COVID-19

Read more
play_arrow

СЗО: Јужна Америка е ново жариште на COVID-19

Јужна Америка стана нов епицентар на коронавирусот, а најтешко погодена земја е Бразил, додека расте бројот на смртни случаи во некои африкански земји, кои досега немале голем број починати, објави Светската здравствена организација (СЗО).
Read more
реклама

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more