коронавирус македонија

ДСЗИ издаде решенија по вонредниот инспекциски надзор во болницата во Битола

На директорката на Клиничката болница во Битола ѝ е наложено да обезбеди адекаватна просторија за починати пациенти или да ја прошири моргата која ќе одговори на потребите, по инспекцискиот надзор што го изврши Државниот санитарен и здравс
Read more

За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати oд COVID-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од 6,3 отс
Read more

Дневен ковид биланс: 387 новозаразени и 35 починати

Во последните 24 часа се направени 1.176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на COVID-19, а починаа 35-мина.
Read more
play_arrow

Филипче до граѓаните: Состојбата е критична, почитувајте ги мерките

Министерот за здравство Венко Филипче преку видео се обрати до граѓаните, истакнувајќи дека состојбата со COVID-19 е критична, а болниците веќе ги полнат сите капацитети.
Read more

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје денеска го отворија новиот Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации во Скопје.
Read more
реклама

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Read more

Дали би си купиле кола од Lidl супермаркет? Цена поволна

Read more