коронавирус македонија

Нови 145 случаи од 1.772 тестирања, најмногу во Скопје

Во последните 24 часа се направени 1.772 тестирања, а регистрирани се 145 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен КОВИД биланс: Нови 137 случаи од 1.414 тестирања

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи на COVID-19.
Read more

Комисијата за заразни болести: Влез во земјава само со ПЦР тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез во Републиа Северна Македонија за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително
Read more

Регистрирани 163 новoзаразени, тројца починати и 40 оздравени

Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 163 заразени лица, оздравени се 40 пациенти, а починаа три лица. Спроведени се 1.074 тестирања, соопштија од Министерството за здравство.
Read more

Чаир има 306 активни случаи, следат Аеродром, Гази Баба, Центар, Бутел и Карпош

Скопје, 17 јуни 2020 (МИА) – Од регистрираните нови 193 случаи со COVID-19 во земјава, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, 140 се од Скопје, со што вкупниот број заболени во градот достигна 2.137, а активни се 1.425
Read more

101 нов случај на COVID-19, четворица починати

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на COVID-19.
Read more

До четврток ќе се донесе одлука дали ќе има рестрикции на движењето викендов

Комисијата за заразни болести уште нема донесено одлука за нови рестриктивни мерки, ќе ги следи бројките и во наредните денови ќе даде предлог за евентуални локализирани карантини, рече на
Read more

Градинките ќе отворат сите одеднаш за да се вратат граѓаните на работа

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција извести за донесениот Протокол за изборниот процес и одговараше на но
Read more
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more