коронавирус македонија

ИЈЗ: Зголемен бројот на позитивни случаи и реинфекции со COVID-19

Во периодот од 17 до 23 јануари годинава регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи на COVID-19 во 35 градови во државата, што претставува зголемување од 4,5 отсто во однос на минатата недела кога беа заболени 11.115 лица.
Read more

Вчера 632 новозаразени со коронавирус, активни над 9000 случаи

Нови 632 случаи на COVID-19 од направени 6531 тест се регистрирани во земјава во изминатите 24 часа.
Read more

Нови 242 заразени, 6 починати и 247 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.561 тестирања, а регистрирани се 242 нови случаи на COVID-19, 6 починати и 247 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.
Read more

Состојбата стабилна, засега нема потреба од нови мерки за новиот сој

Комисијата за заразни болести вчера донесе одлука дека нема потреба од нови мерки за заштита и превенција од новиот сој на коронавирусот oмикрон.
Read more

Нови 411 случаи на COVID-19

Во последните 24 часа направени се 3.209 тестирања, а регистрирани се 411 нови случаи на COVID-19.
Read more

Нови 487 случаи, 1487 оздравени и 15 починати од COVID-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.491 тестирањe, а регистрирани се 487 нови случаи на COVID-19.
Read more

Дневен ковид-биланс: 525 новозаразени и 12 починати

Во последните 24 часа направени се 3.858 тестирања, регистрирани се 525 нови случаи на COVID-19, 29 лица ја загубија битката со болеста, а регистрирани и 449 оздравени пациенти.
Read more

Нови 398 случаи на заразени, 18 оздравени, четворица починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи со COVID-19.
Read more

Регистрирани четири нови случаи на COVID-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 2.760 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на COVID-19, по два во Скопје и Тетово.
Read more

Вакцинацијата почнува во среда, пристигнаа првите вакцини

Вакцинацијата против COVID-19 во државава ќе почне во среда на 17 февруари. Први ќе бидат вакцинирани здравствените работници во модуларната болница во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје.
Read more

Нови 345 случаи од 2.455 тестирања, 8 починати и 289 оздравени

Во последните 24 часа се направени 24.55 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на COVID-19, оздравени се 289 пациенти, а починати се осум пацинети сите во болнички услови, информира Министерството за здравство.
Read more

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 766 пациенти со COVID-19

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 426 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.
Read more
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more